Jedna od vrsta koja je u ovo doba godine prisutnija u uzobalju je modrac. I dok ga jedni izbjegavaju zbog masnog mesa, drugi ga cijene upravo zbog toga s tim da je za sportskog ribolovca uvijek izazov.
povezane vijesti
Modrac (Spicara maena, Linnaeus 1758) pripada obitelji girovki-šiljki (Centracanhidae). Boje je olovnosmeđe ili smeđezelenkaste, koja prema trbuhu prelazi u sivosrebrnkastu ili žućkastosivu.
Na boku ima karakterističnu crnu kvadratnu mrlju. Iskričavo-plavkasto je ispjegan, a u doba parenja mužjaci se oblače u svadbeno ruho isprugano tirkiznima prugicama. Na gornjem dijelu tijela ima pet do šest nejasnih smeđastih pruga položenih od glave prema repu.
Tijelo ove ribe je skladno građeno. Prsne peraje su nešto razvijenije od ostalih, a hrbat je malo povijen, što kod starijih riba ostavlja dojam grbavosti. Usta se kao i kod ostalih girovki mogu ispružiti. Mužjaci dosegnu 25, a ženke 21 centimetar duljine. Mogu težiti do 0,25 kilograma, no prosječna lovna težina je 0,08 kilograma.
Modrac voli tvrda, obrasla dna. Nalazimo ga na dubini od 10 do 50 metara u rijetkim i raspršenim jatima duž cijele naše obale, ali je najbrojniji oko vanjskih otoka, posebice oko Visa i rta Porera u Istri.
Bočate, unutarnje vode i kanale modrac izbjegava.
Mrijesti se tokom ljeta i prvog dijela jeseni kada traži mekše dno obraslo purićem. Zbog rovanja jamica po dnu, usta mu postaju blijeda i ostrugana. Ukoliko se za vrijeme mrijesta iz nekog razloga uplaši, napušta to područje za dulje vrijeme. Prehranu mu čine sitne životinje ali i biljke.