Foto Ured predsjednika Republike Hrvatske / Tomislav Bušljeta
povezane vijesti
- Milanović: „Nemam riječi kojom bih opisao svoju tugu zbog strašne i nezapamćene tragedije”
- Milanović: “O 100 tisuća vojnika za Ukrajinu nismo uopće konzultirani. Ne samo mi, nego i veći od nas“
- Plenković iz Bruxellesa: “Milanovića se ovdje nitko ne sjeća, predsjednička bilanca mu je nula, a program nepostojeći”
Predsjednik RH i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Zoran Milanović pratio je u četvrtak vojnu vježbu hrvatskih Oružanih snaga „Harpun 24“ na pomorskom vojnom poligonu „Žirje“, sudionicima je čestitao na uspješno izvršenoj zadaći s porukom: ‘Čuvajte hrvatsko more’.
„Hrvatski mornari, zapovjednici brodova čestitam na uspješno izvršenoj zadaći u malo težim uvjetima… Čuvajte hrvatsko more“, poručio je Milanović pripadnicima Hrvatske ratne mornarice (HRM).
Harpun 24″ održan je, naglasio je, prema godišnjem planu, u okviru odobrenih financijskih sredstava, u predviđenom terminu početkom listopada u vodama srednjeg Jadrana.
“Dakle, vojna vježba je održana kako to treba i biti, u punom opsegu i u suradnji svih grana hrvatskih Oružanih snaga”, rekao je Milanović.
Vojne vježbe, ističe, moraju se održavati i on će u okviru svojih ovlasti uvijek osigurati njihovo nesmetano i redovito održavanje.
“Ova je vježba pokazala kako aktivnosti Oružanih snaga moraju biti planirane, osmišljene i pripremljene. Jer, samo takve vojne vježbe ostvaruju svoj cilj, a to je pripremiti i dokazati spremnost Oružanih snaga za obranu domovine“, rekao je Milanović nakon vojne vježbe.
Vježba je trajala tri dana, a započela je 1. listopada. Milanović ju je pratio u četvrtak s obalnog ophodnog broda „Omiš“ zajedno s načelnikom Glavnog stožera OS general-pukovnikom Tihomirom Kundidom i zapovjednikom Hrvatske ratne mornarice komodorom Damirom Dojkićem.
Vojna vježba „Harpun 24“ provodi se prema godišnjem planu obuka i vježbi Oružanih snaga, a za cilj ima uvježbavanje i osposobljavanje svih sudjelujućih snaga u provedbi borbenih djelovanja kroz usklađeno operativno djelovanje.
Tijekom vježbe izvođene su brojne složene operacije, uključujući topnička gađanja ciljeva na moru i u zraku, operacije pomorskog presretanja, traganje i spašavanje te vježbe elektroničkog ratovanja.
Uz Hrvatsku ratnu mornaricu koja je bila nositelj, sudjelovale su i snage Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, Hrvatske kopnene vojske, Zapovjedništva specijalnih snaga te druge postrojbe Oružanih snaga RH.