KSR MEDULIN

Medulin poručuje: ‘Prirodna bogatstva su vlasništvo naroda, a ne onih koji čuvaju javne kase’

Boris Bulić

Naš je stav jasan. Zakon mora jednako vrijediti za sve, a dozvole treba ukinuti



KSR Medulin je osnovan 1977. godine i trenutno broji preko 100 članova iz Hrvatske, ali i Italije, Slovenije i drugih zemalja, a što je s obzirom na činjenicu da je u pitanju klub koji se bavi isključivo podvodnim ribolovom impresivan podatak.


KSR Medulin je klub koji se može podičiti brojnim slavnim imenima podvodnog ribolova kao što je Branko Ikić, njegov brat Boris Ikić, reprezentativac Josip Urti, Dejan Micković kao trenutni selektor reprezentacije podvodnog ribolova, Matej Njavro koji je član hrvatske reprezentacije, Dalibor Ćus kao i pokojni Livio Fiorentin, te brojnim drugim poznatim sportskim ribolovcima i stručnjacima, koje okuplja ovaj klub.


Ovaj klub u svojim redovima ima podvodnjake vrhunskog renomea i svjetske prvake koju su osvojili toliko prvenstava da ih je praktički nemoguće nabrojati na ovim stranicama.





I baš kao što su i svi ostali ribolovci i ribolovni klubovi novim Prijedlogom pravilnika o sportskom i rekreacijskom ribolovu ostali zatečeni razinom nepoštovanja i ponižavanja sportskih ribolovaca i ribolova kao načinom života na našoj obali, tako su i članovi KSR Medulin najblaže rečeno ogorčeni.


Njihov je stav jasan i opravdan kao reakcija na provokaciju ovim prijedlogom jer, istini za volju, ovaj prijedlog i nije ništa drugo doli provokacija kojom se sportski ribolovci očito žele ukloniti s mora i obale.


Evo što poručuju iz KSR Medulin:


– Kakva naplata dozvola za ribolov? O tome gdje taj novac ide i kako se troši nema podataka, s tim da prije svega treba naglasiti da je takva naplata neustavna, jer svi moraju imati jednaka prava, svi pred zakonom moraju biti jednaki, a to se postiže kao u Italiji, ukidanjem naplata za ribolov i dozvola, i to je jedino ispravno.


Prirodna bogatstva su vlasništvo naroda, a ne onih koji čuvaju javne kase.


Ne postoji podjela na one s otoka i priobalja, svi su pred zakonom jednaki i to moraju biti, svi su ravnopravni – kaže Medulin.


– A to nije jedini problem. Oni u svom Prijedlogu spominju nekakav ‘pogon’, u članku 7. stavak 4., a na što se točno taj pojam odnosi, ni taj koji je to pisao, to očito ne zna.


Kažu ‘pogon’, a čini se da ne znaju da u pomorstvu i u nižoj kategoriji ribarstvu, pogon može biti glavni, pomoćni i rezervni, koji se koristi u slučaju nužde.


Kakav je to pogon vezan za udičarske alate, a nije električni ili kako navode elektrohidraulični? Postoji i pogon motora s unutarnjim sagorijevanjem, postoje i parne turbine i još puno toga vezanoga uz taj pojam.


Taj koji je to pisao nema osnovnih elementarnih znanja iz pomorstva – kažu u KSR Medulin.


– Nadalje, direktiva EU nalaže zabranu kočarenja i plivaričarenja na izobatama manjim od 50 metara dubine, na bazi višegodišnjih istraživanja stručnjaka koje se temelje na mjerenju, na relevantnim dokazivim podacima.


Zašto se ta važna odredba EU i preporuka za zaštitu ribe i drugih morskih organizama ne primjenjuje u Hrvatskoj?


A evo još jedno važno pitanje – u Italiji je, na primjer, zabrana korištenja umjetnog svijetla po noći na snazi za sve kategorije ribolova, jednako i za gospodarski i za sve druge oblike jer su pred zakonom svi jednaki.


Ako je umjetno svijetlo, iliti po naški feral, zabranjen za korištenje po noći u Italiji za sve kategorije ribolova, zašto se to pravilo ne primjenjuje u istom moru i na istočnoj obali.


Prijedlogu UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1343/2011 Europskog parlamenta i Vijeća od 13. prosinca 2011. o određenim odredbama za ribolov u području Sporazuma o GFCM-u (Opća komisija za ribarstvo Sredozemlja) /* COM/2014/0457 final – 2014/0213 (COD) */ alternative nema jer je dokazano na velikim svjetskim morima, kao i u Mediteranu, posebno prema iskustvu Republike Cipar, da je štetno loviti ribu i druge morske organizme, prije svega nedorasle, što utječe na održivost života u moru, na području gdje se mrijesti riba i drugi morski organizmi – ističu u SRK Medulin.


Ovo je očito vrlo selektivan oblik ribolova


– A naš Savez se oglasio tek kada smo dobili obavijest o e-savjetovanju, kojega, usput budi rečeno, ne zna koristiti većina građana tako da dolazimo do svima znane situacije ‘pojeo vuk magarca’!


Premda smo i mi sami kao klub poslali e-maile većini klubova, ispalo je da svi šute i to je jedan od najvećih problema u Hrvatskoj.


Mi smo na e-savjetovanju komentirali baš svaki članak Prijedloga pravilnika, a to bi trebali odraditi i drugi klubovi, zapravo svi, jer je to trenutno iznimno važan interes svih ljudi uz more.


Ovakav Prijedlog pravilnika je teško kršenje ljudskih prava, i ako na našu nesreću ipak prođe, pa kad krenu svakodnevne kontrole, ustvari nasilje, tada će valjda svima postati jasno što se napravilo, a što se moglo izbjeći – zabrinuto komentiraju u klubu.


– Prošle zime sam sa suprugom više puta isplovio na more, u ribolov na udicu. Isplovili bismo izvan Pule, i na 5 do 6 NM ne bismo nikada nikoga vidjeli na moru.


Naravno, postavlja se pitanje – zašto.


Pa zato jer nema ribe, a nema je jer su plivarice u desetom, jedanaestom i dvanaestom mjesecu lovili izvan Brijuna i Pule.


Njih više od 50 brodova, čak možda i 100, potamanili su sve, a lovili su na dubinama manjim od 50 metara.


Gdje je tada bila Inspekcija koja treba biti ukrcana na ribarske brodove?


I onda kad sve potamane proglase lovostaj srdele.


A srdela nije samo hrana za ljude, nego je i najbitnija riba u hranidbenom lancu u moru – ističe ogorčeno jedan član kluba.


– Naši komentari su ispravni i javni.


Naš je stav jasan. Zakon mora jednako vrijediti za sve, a dozvole treba ukinuti, jer to predstavlja kršenje ljudskih prava.


Svatko ima pravo loviti ribu, poštujući postojeća ograničenja od pet kila plus kapitalac.


Tako je u cijelom Mediteranu.


Ulov samo jedne ribe po vrsti, što se predlaže novim pravilnikom, jest u stvari platforma za svojevrsno nasilje na moru, a što je naravno, samo jedan od oblika kršenja ljudskih prava.


Ne postoje nikakva ograničenja tipa ‘jedan komad po vrsti’ i to jednostavno nije prihvatljivo jer to je izmišljotina bazirana na nekim upitnim video snimkama iz južnog Jadrana, koji se sada koriste kao platforma za zabranu za cijeli Jadran.


Nitko ne zna zašto nema ribe, rakova i školjaka, ne postoji javno objavljena studija o tome, samo nagađanja.


Bavimo se nekakvim posljedicama, a da nismo otkrili uzroke.


Spominju se i nekakvi izolirani restorani na otocima, koji ilegalno otkupljuju ribu, no to je u cijeloj priči nebitno jer takvih slučajeva ima toliko malo, da su za ovu situaciju zanemarivi i time bi se uostalom trebala baviti Policija i Inspekcija, a što se očito ne radi.


Isto bismo tako voljeli znati zašto Hrvatska krši direktivu EU za zabranu kočeranja i plivaričarenja na dubinama manjim od 50 metara, gdje je neupitno dokazana nesaglediva štetnost takvog lova jer su u pitanju mrjestilišta riba, rakova i školjaka – poručuju iz KSR Medulin.


Naravno, mi vas i ovom prilikom pozivamo da se uključite na e-savjetovanje klikom na link https://esavjetovanja.gov.hr/Econ/MainScreen?EntityId=30190


i time doprinesete očuvanju života uz more i na moru kakav su živjeli naši djedovi i očevi i kakav još uvijek poznajemo i volimo.


A za sve one koji ne znaju kako pristupiti e-savjetovanju u nastavku donosimo mali tutorijal u kojem je sve objašnjeno.