https://www.aliensmalta.eu/alien-species/acanthurus-monroviae/
Jadran i dalje prima nove vrste. Koliko će ova nova pridošlica imati utjecaja na naše podmorje pokazat će vrijeme
povezane vijesti
- Iz svijeta znanosti – Andrej Gajić objavio rad o nalazu morskog psa prasca s leucističnim poremećajem pigmentacije
- Jeste li znali da su odrasle salpe isključivi biljojedi dok su manji primjerci svejedi?
- Jeste li znali da priljepuše nisu paraziti? U našem moru žive tri vrste ovih riba i sve su jestive
Nedavno je na društvenim mrežama objavljen kratki video uz koji je postavljeno javno pitanje o determinaciji snimljene ribe:
– Znači kao što možete i čuti, ja sam bila oduševljena!!! Ne znam koja je vrsta točno, ali liči mi na ribu kirurg i to u lučici Stara Voda u Kostreni! – rekla je doc. dr. sc. Maja Lenartić koja je snimila i objavila video s neobičnom ribom.
Premda je bilo očito da je Maja dobro prepoznala ribu koju je snimila, a što s obzirom na to da kao biolog radi na Zavodu za histologiju i embriologiju Medicinskog fakulteta u Rijeci nije nimalo neobično, točnost informacije je ipak trebala potvrditi struka, a što je u svojoj objavi za medije napravio Institut za oceanografiju i ribarstvo.
Izjavu prenosimo u cijelosti:
– Riba kirurg (Acanthurus monroviae) inače nastanjuje istočni Atlantski ocean, od južnog Maroka do Angole.
Nakon 1987. godine počela se pojavljivati i u Sredozemnom moru, te je s vremenom narastao broj nalaza ove vrste do te mjere da se pretpostavlja da u južnom dijelu ima stalnu populaciju. Nedavno je pronađena čak i na Krimu u Crnom moru.
Ove godine postoji nekoliko nalaza ove ribe na području Kostrene. Naravno, ne možemo donositi zaključke kako su se ove ribe našle u okolici Rijeke, trenutno samo možemo reći da u našem moru pliva riba koja u njemu nikada prije nije primijećena.
Riba kirurg hrani se uglavnom biljnom hranom, ali ponekad zna pojesti i sitne beskralježnjake. Naraste do 45 centimetara dužine.
U slučaju da vidite ovu ribu, molimo vas da nam javite, a ako vam se nađe u ulovu, molimo vas da je sačuvate za daljnju analizu, to bi nam bilo od velike koristi.
Zahvaljujemo na dosadašnjim dojavama – izjavio je Institut za oceanografiju i ribarstvo.
Posebno je zanimljivo da je nekoliko dana prije Majine snimke dojavljeno još jedno opažanje iste vrste u istom akvatoriju.
Dakle, po svemu sudeći Jadran i dalje prima nove vrste. Koliko će ova nova pridošlica imati utjecaja na naše podmorje pokazat će vrijeme.
A do tada, kao što su u Institutu i zamolili, svako novo opažanje ove, ali i bilo koje druge nepoznate vrste dojavite Institutu jer su takve informacije u pravilu puno dragocjenije nego što se općenito smatra.