SIPE U DRIFTU

Lovite li sipe iz barke u kurentu? Evo što trebate napraviti da biste osigurali crni rižoto!

Boris Bulić

Montaža skosavice je vrlo jednostavna. Na kopču sa zogulinom navuku se olovnica i skosavica, pri čemu nakon zatvaranja kopče olovnica mora ostati zarobljena u manjem oku kopče koje je bliže spojnom zogulinu, dok skosavica ostaje visiti na širem dijelu kopče na samom kraju sistema…



Lov sipa drifting metodom ne zahtijeva opremu pretjerano visokih performansi. Najprimjereniji štap za ovakav lov je model s kojim se može lako rukovati. Iako se čini kao vrlo uopćen, ovaj podatak je zapravo vrlo konkretan. Ukoliko se lovi iz otvorene barke tipa batana, tada su primjereni modeli od 2,70 do 3 metra, no ukoliko se lovi iz brodova koji imaju krmu zatvorenu kakvom tendom, tada su primjereniji jednodijelni modeli dužine oko jednog metra. Važno je da štap bude tvrđi, progresivne akcije, kako bi potvrda kačenja bila učinkovitija.


Rola jednako tako ne mora biti epohalna. Naravno, pravi zagriženjaci u svom strojnom parku i nemaju nekvalitetne modele, što nikako ne znači da se kvalitetna rola ne može naći po povoljnoj cijeni. Idealno je da bude srednje veličine, kapaciteta 100 metara 0,30 milimetarske strune. Pouzdana kočnica koja će u kritičnim trenucima izvlačenja moći uspješno odraditi svoj posao je zapravo jedini imperativ kod odabira role.





Osnovni cilj ovakvog lova je provlačenje skosavice neposredno ispred sipe koja leži ukopana u pijesku. U trenutku kad se skosavica nađe pred njom, sipa će se izdići iz pijeska i tijelom poklopiti skosavicu s gornje strane.


U drugoj će verziji skosavici prići glavom prema naprijed, da bi, kad priđe dovoljno blizu, izbacila dvije duge lovke, nakon čega slijedi privlačenje i obuhvaćanje ostalim lovkama. U oba slučaja sipa se nalazi iznad skosavice, što je jedan od najvažnijih detalja za pravilno slaganje sistema.


Ukoliko se skosavica montira na klasičan način, dvadeset do pedeset centimetara od kraja predveza, rezultati mogu biti poražavajući. Naime, sipe koje leže na ili su ukopane u dno neće se tek tako baciti na plijen koji prolazi pola metra od nje. No ako se skosavica veže na kraj sistema i tako spusti na samu razinu dna, uspjeh ne bi trebao izostati.


No spuštanjem skosavice u razinu dna odrađen je tek prvi dio posla, dok je za drugi dio potrebna otvorena žičana kopča sa zogulinom, suzasta olovnica s integriranim zogulinom, i naravno, sama skosavica tipa Oita, težine 2,5 do 4 grama.



A sama montaža skosavice je vrlo jednostavna. Na kopču sa zogulinom navuku se olovnica i skosavica, pri čemu nakon zatvaranja kopče olovnica mora ostati zarobljena u manjem oku kopče koje je bliže spojnom zogulinu, dok skosavica ostaje visiti na širem dijelu kopče na samom kraju sistema.


Kopča obavezno mora biti takva da nakon zatvaranja fizički može odijeliti olovnicu od skosavice. Ukoliko je najuži dio kopče i nakon zatvaranja širok toliko da zogulin olovnice može proći kroz njega, tada ga valja doraditi. Odmjeren stisak špicastim kliještima u trenu rješava problem. Važno je samo nakon stiska kliješta provjeriti da li opružna sila kopče dobro drži, odnosno da li je kopča pouzdano zatvorena. Ukoliko je kopčanje labavo, kopču je potrebno rastegnuti kako bi se sila zatvaranja pojačala.


Težina olovnice s integriranim zogulinom varira od trideset do šezdeset grama u zavisnosti od dubine i jačine kurenta. Iako je boja u principu nebitna, većina sipolovaca ipak koristi olovnice crvene boje.