TAJNA JE U KOČNICI

Lovite li s tvrdom ili popuštenom kočnicom? Evo nekoliko praktičnih savjeta uz koje možete kvalitetnije uživati u ribolovu

Boris Bulić

Niti jedna deklaracija na štapu ne garantira da vam štap pri zabačaju ili izvlačenju neće pući ili da nećete izgubiti ribu. Ono što može jamčiti sigurnost u takvim situacijama nisu grami na deklaraciji, već pravilna upotreba role.



Proljeće je i svi bi na more po svoje kapitalce, a za to je potreban nekakav pribor.


I većina novopečenih ribolovaca kupuje opremu s kojom mogu slobodno u borbu s najtrofejnijim ribama.


Nažalost, takve trofejne ne dolaze svakoga dana, dapače dolaze vrlo rijetko.




Ribolovni je pribor najčešće predimenzioniran, upravo zato jer većina ribolovaca čeka ribu svog života i ne želi ništa prepustiti slučaju.


Ipak, i s finijim priborom se može imati potpuna kontrola situacije i to s neusporedivo boljim rezultatima i, što je još važnije, uz puno veći gušt.


Nažalost, grub pribor u velikoj mjeri umanjuje užitak kakav bi sportski ribolov zapravo trebao uvijek pružiti.


Akcija, odnosno gramaža ribolovnih štapova, ispisana na deklaraciji, u principu označava težinu preporučenog kompletnog opterećenja koju štap može podnijeti prilikom zabacivanja.


Drugi način označavanja podrazumijeva potrebnu količinu opterećenja pod kojom će vrh štapa sa tijelom štapa koje je vodoravno, zatvoriti pravi kut.


Ni jedna ni druga vrijednost ne garantira da vam štap pri zabačaju ili izvlačenju neće pući ili da nećete izgubiti ribu. Ono što može jamčiti sigurnost u takvim situacijama nisu grami na deklaraciji, već pravilna upotreba role.


Odavno je poznato da se i sa vrlo finim priborom mogu nasukati velike ribe. Tu tajne nema. Ono što je najbitnije u tome je kočioni mehanizam kod role.



Kočioni mehanizmi, bez obzira bili prednji ili stražnji, bazirani su na nizu pločica od posebno tretiranih materijala koji, ovisno o jačini sile koja ih sabija ostvaruju različitu jačinu trenja prilikom proklizavanja. Ako se kočnica pravilno koristi tada u principu nikada ne dolazi do pucanja strune prilikom izvlačenja ribe.



Podešavanje kočnice se obavlja na suhom. Potežući strunu provučenu kroz provodnike štapa, istovremeno koristeći njegovu elastičnost, kočnicu je potrebno podesiti tako da neposredno prije granice pucanja strune prokliže, omogućujući tako otpuštanje strune.


Grubi štapovi, gramaže iznad 150 grama, u kombinaciji sa strunom promjera 0,70 milimetara mogu pružiti neizmjeran užitak ukoliko se zamara riba teža od 15 kilograma.


Ali zato s takvim priborom ribu do tri kilograma nećete ni osjetiti, pogotovo ako je prijenosni mehanizam kod role dobro ugođen.


Nasuprot tome, štap akcije 40 – 80 grama, uz olovnicu od maksimalno 50 grama, uparen sa strunom promjera do 0,30 milimetara pružit će užitak i pri izvlačenju običnog špara.


A takva će kombinacija bez problema nasukati i kakvu kapitalnu oradu ukoliko je kočnica pravilno podešena.


Zato prilikom kupovine ribolovne opreme ne polažite preveliku pažnju na deklaracijsku nosivost štapa, već ponajprije na njegovu elastičnost i rezervu snage te na mogućnosti koje nudi kočnica role pa ribolovni užitak nikada neće izostati.