Pronaći ribu na kamenitom terenu nije neka velika mudrost jer kameniti tereni obiluju ribom. Ipak, u zimskom periodu zbog niskih temperatura ribu je s obale katkad vrlo teško pronaći. Zimi se u pravilu love rijetki, osamljeni primjerci za čiji lov treba uložiti puno truda…
povezane vijesti
Kamenito je dno stanište brojnih ribljih vrsta i kao takvo svojevrsna samostalna cjelina sa vlastitim hranidbenim lancem.
Nastanjuju ga najkrupniji predatori, ali i sasvim sitna riba poput knezova i crnelja. Upravo zbog tako bogate napučenosti ribolovni pristup ne može biti bilo kakav, već strogo određen.
Na kamenitom se dnu najčešće lovi fermama. Štapovi koji se za takav ribolov koriste uglavnom su grubi surf modeli, i to prvenstveno radi što bržeg odvajanja ribe od dna. Role su također surferske, namotane s najlonskim monofilom otpornim na abraziju promjera između 0,30 i 0,45 milimetara. Predvez je fluorokarbonski, najčešće s jednom kovanom udicom širine luka od 10 do 15 milimetara. Olovnica je klizna, po mogućnosti izduljenog oblika, koji će teže upasti u procjep na dnu i dovesti do zadjeva.
Idealno bi bilo da zabačeni sistemi budu sasvim lagano napeti i da pritom osnovna struna ne leži na dnu. Naravno, to je teško postići jer kurenat i valovi nikad ne miruju, pa se zbog toga, pogotovo na plićim terenima, štapovi u fermi obično postavljaju u što je moguće viši i okomitiji položaj.
U ovakvom ribolovu ne treba smetnuti s uma da je lov na kamenitim terenima u pravilu povezan sa brojnim zadjevima, na što treba biti pripravan i na vrijeme osigurati rezervni pribor, ponajprije dovoljno olovnica i navezanih predveza.
Česti su tereni na kojima kamenito dno, nakon relativno strmog pada prema dubini, prelazi u ravno pjeskovito-ljušturasto dno. Na tom se prijelazu često zadržava udičarima zanimljiva riba poput fratara, kantara ili arbuna. Na takvim je terenima moguć lov klasičnim natjecateljskim priborom koji podrazumijeva predvez s olovnicom na kraju osnove s dvije do tri prame vezane iznad olovnice. Naravno, da bi ovakav lov imao smisla, sisteme valja izbaciti dalje od zone potencijalnih zadjeva, i bez obzira na rezultat izvući ih prije nego postane kritično. Idealni štapovi za ovakav lov su beach ledgering štapovi, i to ponajprije zbog reducirane težine, što omogućuje duže držanje u rukama bez zamora. Naravno, žilavost ovih štapova je također važan detalj, ponajprije zbog efektnih kratkih i brzih kontri.
Premda se u ovakvom ribolovu često prakticira lov upredenicom, na potpuno kamenitim terenima najlonski je monofil zbog veće otpornosti na dodir s oštrim rubovima stijena ipak prvi izbor.
Kameniti tereni okrenuti zapadu često su izloženi vjetrovima koji zapjene more. Na takvim je pozicijama vrlo izgledan ribolov á volo tehnikama, pri čemu je idealno loviti tako da povratni val odvuče ješku u lovnu zonu. Ovako se lovi ili iz ruke, što je s obzirom na vjetar u lice vrlo nepraktično, ili, što je puno praktičnije, bolognese štapom s dugim fluorokarbonskim predvezom naoružanim jednom udicom na kraju. Na ovaj se način vrlo uspješno mogu loviti veliki kantari, picevi ili salpe, ali i sva druga riba poput iglica ili brancina koji hranu traže pod pjenom nastalom razbijanjem valova o obalu.
Ljubitelji ribolova plovkom na kamenitim terenima će s lakoćom uloviti mnoštvo sitne ribe bez obzira koju tehniku i pristup koristili, pogotovo ako se za ovakav lov odluče u najtoplijem dijelu godine. Ipak, najbolje rezultate donosi match komplet s kliznim plovkom i dvije prame na predvezu naoružane udicama tipa crystal.
Općenito, pronaći ribu na kamenitom terenu nije neka velika mudrost jer kameniti tereni obiluju ribom. Ipak, u zimskom periodu zbog niskih temperatura ribu je s obale katkad vrlo teško pronaći. Zimi se u pravilu love rijetki, osamljeni primjerci za čiji lov treba uložiti puno truda. No zato je u toplijem dijelu godine sve drukčije, kada su intenzitet trzaja i količina ribe u pravilu dovoljno bogati da zadovolje i najgladnije apetite.