RIBOLOVNI TERENI

Lovite li na plitkim uzobalnim terenima okrenutima jugu?

Boris Bulić

Osim valova koji na obalu izbacuju nanose, postoje i povratni valovi koji te nanose jednim dijelom vraćaju u more. Zbog toga je dno na takvim pozicijama u pravilu pjeskovito-muljevito, s tim da je najčešće tek površinski sloj u debljini od desetak centimetara pjeskovit nakon čega se pojavljuje fini sloj istaloženog detritusa…



Za razliku od kamenitih, plitko položenih obala koje su najbrojnije na našoj strani Jadrana, plitko položene obale okrenute jugu imaju sasvim drukčiji sastav, za što je glavni krivac najdominantniji vjetar drugog i trećeg kvadranta, jugo.


Naime, zbog položaja Jadranskog mora u odnosu na strane svijeta, jugo je vjetar koji može razviti najviše valove te kao takav ima izrazito jak utjecaj na oblikovanje obale. Tako su obalni tereni okrenuti južnim stranama ili strme goleti ili pak duboke i široke uvale s plitko položenim pješčanim dnom.





U zavisnosti od širine i dubine uvale, dno se na takvim pozicijama polako i jako sporo spušta prema dubini koja se, često u širokom pojasu i izvan uvale, zadržava oko petnaestak metara.


Obale su u takvim uvalama uvijek prekrivene debelim nanosima haluge i pijeska koje je more izbacilo. Naravno, osim valova koji na obalu izbacuju nanose, postoje i povratni valovi koji te nanose jednim dijelom vraćaju u more. Zbog toga je dno na takvim pozicijama u pravilu pjeskovito-muljevito, s tim da je najčešće tek površinski sloj u debljini od desetak centimetara pjeskovit nakon čega se pojavljuje fini sloj istaloženog detritusa, najčešće potpuno anaeroban. Izuzetak čine područja na kojima se nalaze livade posidonije koje svojim korijenjem dno čine postojanijim.



Na takvim se terenima na dnu zadržavaju ovčice, pauci, sitniji arbuni i bokadori, a često i podlanica. Noćni ribolov na takvim pličinama može donijeti i ugore koji su u pravilu jako mali, tzv. ‘špigeti’.


Srednjim slojem mora dominiraju uglavnom bugve i modraci, dok se u gornjem sloju mora, uglavnom bliže izlazu iz uvale, znaju naći iglice. Brancini koji love na ovakvim terenima najčešće su nedorasli i mali.


I premda je more na takvim terenima u većem dijelu godine izdajnički golo i prozirno, u zimskom periodu panulanje liganja može dati izvrsne rezultate.