Predvez koji se koristi u lov na arbuna obično ima dvije do tri udice, što omogućuje postavljanje više ješki istovremeno i povećava šanse za uspjeh. Naravno, najdonja udica lovi ispod olovnice i u pravilu bude prva napadnuta.
povezane vijesti
Premda je arbun poprilično česta lovina, svaki ribolovac zna da obalni lov na arbuna zahtijeva preciznost i promišljeno odabranu strategiju, a uspjeh se često mjeri više vještinom nego srećom.
Prvi korak je odabir prave ješke, ključnog elementa u privlačenju ovog prefinjenog plijena.
Iako postoje brojne ješke koje se mogu koristiti, najbolje rezultate postižemo velikim crvom, dagnjama ili gamborima, malim račićima iz blata.
Arbun vrlo rado napada ove delikatese, privučen njihovim primamljivim mirisom i pokretima.
Kada je ješka odabrana, vrijeme je za primjenu odgovarajuće tehnike ribolova.
Za obalni lov arbuna najpopularnija tehnika je beach ledgering.
S tom tehnikom najlakše možemo pretražiti pjeskovito-ljušturasto dno na kojem arbuni najčešće borave.
Predvez koji se koristi u lov na arbuna obično ima dvije do tri udice, što omogućuje postavljanje više ješki istovremeno i povećava šanse za uspjeh.
Naravno, najdonja udica lovi ispod olovnice i u pravilu bude prva napadnuta.
Ovaj pristup također omogućuje ribolovcu da eksperimentira s različitim vrstama ješki kako bi pronašao najučinkovitiju kombinaciju.
Nakon zabačaja se čeka pravi trzaj pri čemu ribolovac mora ostati strpljiv i pažljivo pratiti svaki pomak vrha štapa koji je detektor griza.
Kada se detektira griz važno je pravilno reagirati. Nipošto ne treba brzo kontrirati, već treba dati arbunu dovoljno vremena da zagrize ješku. Tek nakon što se osjeti da je riba sigurno progutala ponuđenu ješku, može se kontrirati i započeti izvlačenje.
Borba s arbunom ne zahtijeva preciznost i strpljenje osim ako na udici nije uistinu kapitalni primjerak.
No čak i sasvim mali arbuni se uvijek bore do površine što ovakvom ribolovu svakako daje posebnu draž.
A proljetni dani koji su prde nama su idealni za ovakav lov u kojem ćete morati dobro procjenjivati i odvagivati što je griz manula i bugava kojih je sve više uz kraj, a što vaše ciljane lovine, arbuna.
Idealno je ne prenagliti pa svaku zakačenu ribu izvući na suho jer riba koja otpadne s udice, posebno u prvih par metara svojim paničnim ponašanjem može odvući cijelo jato za sobom nakon čega će trebati sačekati ili potražiti neko novo jato ovih uvijek traženih crvenih ljuskavki.