Često se događa da neka od riba prihvati udicu sa strane, odvlačeći sistem kroz jato u dubinu i tada kontra može zakačiti neku drugu ribu koja se nalazi na putu povučenoj udici. Zakačenu ribu treba izvlačiti beskompromisno. Za sve trzaje i grubosti treba se pobrinuti štap i dobro podešena kočnica role jer su usta modraca lako poderiva.
povezane vijesti
- Koliko se daleko usuđujete zabaciti svoj ribolovni sistem? Ukoliko koristite shock leader tada nikakvog ograničenja ne trebate imati
- Iz svijeta znanosti – Andrej Gajić objavio rad o nalazu morskog psa prasca s leucističnim poremećajem pigmentacije
- Škrt na riječima, dobar u panuli. Povukao iglicu na 18 metara dubine pa nasukao cara od 4,3 kilograma
Modraci kao i ostale girovke se mogu loviti i tehnikom propadanja i plovkom.
Za ribolov propadanjem sistem se slaže od osnovne strune maksimalne debljine 0,20 milimetara na koju se preko vrtuljka nastavlja predvez sa dva brka nejednake duljine, 10 i 15 centimetara, nešto tanjeg promjera 0,16 – 0,18 milimetara. Kraj sistema je oboružan sitnim crystal udicama broj 8 ili 10. Radi daljeg dometa može se koristiti i vodena kugla, no to znatno umanjuje i otežava detekciju griza.
Sam ribolov se obavlja tako da se udice izbace u lovnu zonu, cijelo vrijeme održavajući najlon lagano napetim. Sistem se pušta da lagano propada kroz slojeve mora tražeći ribu. Potrebno je kontrirati pri svakom napinjanju ili trzanju najlona. Kontre moraju biti kratke i oštre, a opet dovoljno mekane da udice pri promašenoj kontri ostanu u lovnoj zoni ili da se ulovljenoj ribi ne potrgaju osjetljiva usta.
U ribolovu plovkom koristimo klizni plovak nosivosti 5 – 10 grama. Mrkvasti oblik plovka se pokazao najboljim. Osnovna struna je nešto deblja, 0,20 – 0,25 milimetara. prvenstveno zbog težine olovnog opterećenja. Sam predvez je identičan već opisanom predvezu kod ribolova propadanjem. Štap treba biti mekan, vršne akcije, ne kraći od tri metra, a rola brza.
S ovom tehnikom je najlakše pratiti kretanje jata, odnosno mijenjanje dubine na kojoj je riba aktivna.
Kad udice dospiju u lovnu zonu, a ribe ih registriraju, plovak će karakteristično zaigrati. To ćemo vidjeti kao nervozno poskakivanje sa iznenadnim kratkim uronima ili naglim, kosim i potpunim potapanjem plovka. Na svako takvo poskakivanje plovka treba odmah reagirati kratkom kontrom, a ukoliko cijeli plovak nestane pod površinom, kontra treba biti nešto jača.
Često se događa da neka od riba prihvati udicu sa strane, odvlačeći sistem kroz jato u dubinu i tada kontra može zakačiti neku drugu ribu koja se nalazi na putu povučenoj udici.
Zakačenu ribu treba izvlačiti beskompromisno. Za sve trzaje i grubosti treba se pobrinuti štap i dobro podešena kočnica role. Usta modraca su lako poderiva i svako otezanje može značiti gubitak lovine.
Podmetač je poželjan, ne toliko zbog modraca već zbog mogućih gostiju koje pribor pripremljen za modraca ne bi mogao izvući. Često se dogodi da se ulovi temperamentna iglica ili ukoliko je jato bliže dnu, neka druga krupnija riba.