Foto Nikola Blagojević
Nakon tegljača "Gea" i "Moretto", danas se JPS-ovoj floti formalno pridružio i "Titan"
povezane vijesti
Potpisivanjem ugovora o suradnji s Pomorskim fakultetom u Rijeci te svečanošću krštenja novog tegljača “Titan” u opatijskoj gradskoj luci Jadranski pomorski servis (JPS) zaključio je proslavu 35. obiljetnice ove tvrtke i stavio “točku na i” na ovu snažnu razvojnu godinu u kojoj su nabavljena tri nova tegljača, vrijedna više od 20 milijuna eura. S ukupno 12 brodova u floti JPS se danas može pohvaliti da su vodeća tegljačka flota na sjevernom Jadranu, s ukupno 108 zaposlenih, mahom pomoraca.
Floti se pridružio “Titan”
Nakon tegljača “Gea” i “Moretto”, danas se JPS-ovoj floti formalno pridružio i “Titan”. Riječ je sestrinskom brodu tegljača “Moretto” s kojim dijeli titulu najjačeg u floti ove riječke tvrtke.
Dva pogonska motora osiguravaju mu više od 6.500 konjskih snaga, zahvaljujući kojima ima poteznu silu od 80 tona, a odlikuju ga i zavidne performanse za manevriranje u lučkim područjima.
“Titan” je, kao i “Morreto”, izgrađen u turskom brodogradilištu Sanmar, dug je 24,4 metra i širok 12 metara, s navigacijskim gazom od pet metara.
Kako je rečeno tijekom svečanosti na Pomorskom fakultetu, ugovorom o novom ciklusu suradnje studentima će se omogućiti kvalitetnija stručna praksa, terenska nastava, ali i potaknuti zajedničke projekte istraživanja i razvoja.
Uložili više od 50 milijuna eura
Direktor JPS-a i član Uprave Scafi grupe Paolo Visco podsjetio je da su od 2016., kada je JPS postao dio ove talijanske grupacije, uložili više od 50 milijuna eura u modernizaciju flote, usluga i poboljšanje uvjeta rada.
– Osigurali smo da naša flota, pojačana s tri nova, moderna tegljača može odgovoriti na sve zahtjeve gospodarskog pomorskog prometa.
Naša strategija ostaje usredotočena na ljude i znanje jer su oni ključ očuvanja visokih profesionalnih standarda po kojima smo prepoznati u Hrvatskoj, ali i diljem Europe i svijeta, istaknuo je Visco.
Dekanica Pomorskog fakulteta Ana Perić Hadžić istaknula je da taj fakultet pomno prati kompleksne promjene na pomorskom tržištu rada – od razvoja novih zanimanja i cjeloživotnog obrazovanja do prilagodbe potrebama suvremenog gospodarstva.
– Održivost i konkurentnost riječkog prometnog pravca otvara prilike za zapošljavanje naših studenata i posebno cijenimo suradnju s gospodarstvom, poput ovog današnjeg ugovora, koji studentima osigurava kvalitetniju praksu, potiče izradu radova za potrebe industrije te omogućava zajedničke projekte istraživanja i razvoja, kazala je dekanica.
Povećali primanja pomoraca
Izvršni menadžer JPS-a Nedjeljko Kapetanović kazao je da su u ovoj godini povećali ukupna primanja svojih pomoraca, uz uvođenje modela rada koji osigurava bolju ravnotežu poslovnog i privatnog života.
– Ponosni smo što samo kao tvrtka prvi izbor pomoraca koji se s inozemnih brodarskih kompanija vraćaju živjeti u Hrvatsku. Ulaskom u 2025. godinu prelazimo na fleksibilniji i inovativniji način upravljanja koji će nam pružiti brži odgovor na zahtjeve tržišta i povećati agilnost timova.
Planiramo uvođenje edukacijskih programa za sve razine posada, čime čuvamo praktična znanja jedinstvena za našu djelatnost i prenosimo ih novim generacijama.
Velika nam je želja pokrenuti i osnivanje akademije za edukaciju i trening pomoraca u tegljenju i spašavanju, mjesto koje će prenositi znanja i iskustva, postavljajući nove standarde industrije, poručio je Kapetanović te dodao kako Rijeka kontinuirano raste kao strateški europski prometni pravac i luka, a ulaganja JPS-a u korak, pa i jedan ispred prate te rastuće potrebe luke.
Doprinos prema zajednici
Svečanosti na riječkom Pomorskom fakultetu nazočili su i riječki gradonačelnik Marko Filipović i pročelnica Upravnog odjela za pomorsko dobro, promet i veze Izabela Linčić Mužić, koji su apostrofirali JPS-ov odgovorni angažman i doprinos prema lokalnoj i regionalnoj zajednici, kao i razvoju riječkog prometnog pravca.
U sklopu proslave 35. obljetnice JPS-a održana je i panel rasprava na temu “Ljudi, znanje i tehnologija: ključ održivosti riječkog prometnog pravca”, a u kojoj su sudjelovali ravnatelj Lučke uprave Rijeka Denis Vukorepa, financijski direktor Rijeka Gatewayja Tomislav Rosandić, financijski direktor Rijeka Gatewayja, komercijalni direktor Jadranskih vrata Žarko Acinge, predsjednik Udruge pomorskih agenata Hrvatske Marko Škraljsky, član Uprave Luke Rijeka Marko Mišković te Nedjeljko Kapetanović.
Tijekom ove rasprave ukazano je na važnost tješnje suradnje srednjoškolskih i visokoškolskih institucija s kompanijama na tržištu jer potreba za sve više specijaliziranim stručnim kadrovima snažno raste.