Za punog mjeseca lignje se teško daju prevariti. Među ribarima postoji mnoštvo objašnjenja za taj paradoks, a većina ih se bazira na tome da su prije polaska trebali odraditi neki praznovjerni ritual poput beštime upućene nekom bliskom...
povezane vijesti
Sezona liganja je u punom jeku. Svi ljubitelji skosanja su na moru i bez obzira na utrnute i hladne prste ritmičnim pokretima pokušavaju prevariti tražene glavonošce. U igri je mnoštvo modela s još više dezena. Neki se kunu u djelotvornost plavih, dok drugi love crvenima, a treći, opet, rabe samo bijele. Yamashita, DTD, Yo-Zuri… ne zna im se kraja.
Sve skosavice love manje-više podjednako dobro ili loše.
No postoje situacije kada nebrojeno puta dokazane boje i modeli naprosto zakazuju.
Naime, za punog mjeseca lignje znatno lošije primaju, a ferali samo smetaju. Trebalo bi da lignje uz tako jako svjetlo bolje vide ponuđene skosavice i peškafonda. No iz nekog razloga to nije tako. Za punog mjeseca se ne daju. Među ribarima postoji mnoštvo objašnjenja za taj paradoks, a većina ih se bazira na tome da su prije polaska trebali odraditi neki praznovjerni ritual poput beštime upućene nekom bliskom.
No provjereno je da će i za vedrog punog mjeseca lignja znatno bolje raditi uz upotrebu ‘potopivog ferala’ nego uz klasični, ‘suhi’. Uz takav feral boje skosavica i peškafonda imaju znatno veću ulogu i tada do izražaja dolaze detalji i finese.
Osim toga praksa je dokazala da je plavičasto ‘hladno’ svjetlo lignjama privlačnije od žutog ‘toplog’.
Važna je stavka i potenciometar kojeg se sve češće viđa na feralima na električni pogon. Naime, nakon što se lignje podignu svjetlo valja prigušiti što je s prvim modelima potopivih ferala bilo neizvodivo. Suvremena je ponuda preko ugradnje potenciometra u sistem riješila i taj problem tako da se sada lignje mogu nastaviti loviti i nakon što se privučene svjetlom približe površini.
A oni koji ne mogu odvojiti novac za takvu igračku mogu pribjeći jednostavnijem i puno jeftinijem triku.
Neki modeli skosavica imaju sa trbušne strane utor sa umetanje starlete. Starletu je dovoljno ‘slomiti’, protresti i umetnuti u utor. Zelenkasto svjetlo će privući lignje, slabije od stroboskopskog svjetla, no ipak jače od klasičnih skosavica. A ako pritom upotrijebite neki atraktor na bazi feromona i aminokiselina rezultat će teško izostati.
Mnogi lignjolovci tijekom lova povremeno premazuju svoje skosavice srdelom što se pokazalo vrlo praktičnim i jeftinim trikom.
Osim toga većina skosavica ima transparentno fosforescirajuće tijelo koje dugo nakon što se izloži svjetlu i samo svijetli puno jače od mjeseca ili bilo kakve ardure.
Jedna od najjeftinijih verzija je verzija sa starletom na predvezu. Na osnovu se predveza navuku dva mala bužira u koja se umetne aktivirana starleta. Njena je uloga privući znatiželje lignje nakon čega sav posao odrađuju dobro ili loše odabrane skosavice i ruka koja mora ocijeniti treba li snažno i energično skosati ili tunju tek neznatno povući i tako prevariti lignju koja samo pipa.