BRODSKA ELEKTRONIKA

Koristite li sonder u ribolovu u punom kapacitetu ili vam služi samo za navigaciju?

Boris Bulić

Fishfinderi nam u klasičnom kančarenju mogu biti od velike pomoći. Iako mogu jasno ocrtati ribu, u najvećem se postotku koriste kao pretraživači konfiguracije podmorja. A pronalazak vlastitog i neizlovljenog braka sreća je o kojoj svaki udičar sanja.



Pronalazak dobre ribolovne pošte odavno nije stvar sreće. Traženje pozicija pomoću orjentira na obali koja se neprestano mijenja je sve nepouzdanije, tako da je danas uistinu malo plovila koji se u navigaciji i traženju ribe ne služe elektroničkom podrškom.


I dok su prvi elektronski uređaji očitavali samo dubinu i pijukali kad bi naišli na veći objekt, današnji suvremeni ploteri objedinjuju u svom kućištu više uređaja dajući nam istovremeno niz korisnih informacija.


Tako se na zaslonu u isto vrijeme mogu vidjeti locirane ribe, dubina i temperatura mora, brzina broda, meteorološki uvjeti, trenutna pozicija, prijeđeni put i još mnoštvo drugih podataka koji ovise o količini postavljenih i priključenih senzora.




Ipak, pored svih gadgeta koje nudi suvremena elektronska podrška, dva bi osnovna uređaja, odvojena ili spojena, svaki zagriženi ribolovac na svom brodu trebao imati – fishfinder i GPS.



Fishfinder je uređaj koji se sastoji od dva osnovna dijela – sonde čiji se rad zasniva na emitiranju visokofrekventnog zvučnog impulsa te hvatanju njegovog odjeka i zaslona sa softverskom podrškom na kojem se mogu vidjeti kompjuterski obrađeni i grafički prikazani rezultati takvog pretraživanja. U zavisnosti od frekvencije i kuta pod kojim sonda šalje i prima signal, fishfinder pretražuje uži ili širi pojas mora s manje ili više detalja.


Slika koju možemo vidjeti na zaslonu takvih uređaja jasno prikazuje dubinu, strukturu dna i ribe koje se nalaze između sonde i plovila. Ribe su najčešće prikazane kao ikonice različitih veličina što ovisi o njihovoj stvarnoj veličini.


Fishfinderi nam u klasičnom kančarenju mogu biti od velike pomoći.


Iako mogu jasno ocrtati ribu, u najvećem se postotku koriste kao pretraživači konfiguracije podmorja. Pronalazak vlastitog i neizlovljenog braka sreća je o kojoj svaki udičar sanja.


Parangalistima je sonder od jednakog značaja, jer s lakoćom može otkriti potencijalno bogato lovište bez zadjeva.


U panuli je nezaobilazan, jer se primjerice panula za zubaca i gofa u pravilu vuče po rubu litoralnog spusta čija se dubina i granica bez elektronike teško može naslutiti.