Plovkom se na mjestima izraženog kurenta vrlo uspješno mogu loviti brancini koji takva mjesta naprosto obožavaju. Uz kvalitetan brum i bolognese sistem ješka se može plasirati na neodoljiv način…
povezane vijesti
Plovak je na moru relativno zapostavljen alat što je naravno, velika šteta.
Naime, dok se do nekih riba plovkom uopće ne može doći, neke se vrste na taj način love vrlo uspješno.
Cipli su jedna od najčešćih riba koje se love pomoću plovka. Nalazimo ih u pravilu u plitkim uvalama mekog dna, lučicama ili pak ulazima u luke gdje se hrane organskim detritusom ili algama. Na mnogim su dijelovima obale neomiljeni jer se vole zadržavati uz kanalizacione otvore. Nasuprot tome, na pozicijama gdje nema onečišćenja uvijek su tražena i cijenjena lovina.
Za lov cipla se najčešće koriste mrkvasti allround klizni plovci nosivosti od 5 do 10 grama. Cipal udice rijetko kada guta naglo poput većine druge ribe već ih polako siše. To se na plovku vidi kao poigravanje, zanošenje i klizanje što su zapravo sve dobre situacije za učinkovitu kontru.
Na pozicijama na kojima se lov odvija plitko mogu se loviti fiksnim plovcima no na mjestima gdje lovna dubina prelazi duljinu štapa prikladniji su klizni plovci.
Ušate nalazimo duž cijele obale gdje ih uspješno možemo loviti plovcima nosivosti do 15 grama. Naime, zbog urođene plahovitosti, ušate valja potražiti na malo većoj udaljenosti od obale što je s laganim plovcima nedostižno.
Budući da se zadržavaju na samoj površini, za njihov su lov najpogodniji waggler plovci s dugim predvezima opterećeni rijetko postavljenom sačmom. Ušata udice napada silovito i beskompromisno tako da kontrom treba reagirati na svako potapanje plovka.
Bugve se mogu loviti duž cijele obale sa svim poznatim plovcima, od same površine do desetak i više metara dubine, bolje i lakše noću nego danju. Potez bugve je silovit i nedvojben. Kontrirati treba na svako potapanje plovka.
Većinu uzobalne ribe možemo uloviti upravo pomoću plovka što je jako zgodno ako je teren hridinast.
Vješto ugođenom dubinom, udice možemo plasirati neposredno iznad dna bez straha od zadjeva. Budući da najveći dio sitne uzobalne ribe plovak potapa iznenada bez prethodnih čupkanja reagirati treba trenutno. Na ovaj se način mogu uloviti špari, knezovi, pirge, ali i fratri i picevi, a katkad i podlanica.
Osim toga, plovkom se s lakoćom mogu pretražiti mjesta nedostupna klasičnim udičarskim priborom tako da se ‘iza kantuna’ ponekad mogu izvući krasni primjerci kantara, šaraga ili fratara i to usred bijela dana.
Plovkom se na mjestima izraženog kurenta vrlo uspješno mogu loviti brancini koji takva mjesta naprosto obožavaju.
Uz kvalitetan brum i bolognese sistem ješka se može plasirati na neodoljiv način. Ovakav način lova zahtijeva vrijeme bez vjetra.
A za razliku od lova bologneseom, match tehnikom se može loviti i po vrlo uzbibanom i valovitom moru budući da je bez obzira na tip korištenog plovka kod ove tehnike struna većim dijelom potopljena.