Kozica je dobra ješka za većinu riba. Živa je izvrsna ješka za brancina u tehnici á volo. Na udicama kančenice će prevariti i fratra, i kantara, i šaraga, ali i škrpinu ukoliko joj se nađe u vidokrugu. Pohlepno će na nju nasrnuti sva sitna riba, pa se stoga s njima treba postupati oprezno. Tek kad se ustanovi da na pošti na kojoj lovimo riba po koju smo došli uistinu radi, tek tada ima smisla naješkati kozice…
povezane vijesti
Kozica (Palaemon serratus, Pennant, 1777) i kamena kozica (Palaemon elegans, Rathke, 1837) su vrlo slični rakovi iz obitelji malih kozica (Palaemonidae) koje nalazimo u plitkom moru uz kamenje, obalno stijenje, okomito ozidane lučke obale i gatove. Najveći zabilježeni primjerci su dugi od 5 do 7 centimetra. Danju ih je teško zapaziti zbog prozirnog tijela, ali ga zato noću odaju oči koje pod baterijskim svjetlom izdajnički iskričavo svijetle. Kozice nije teško sakupiti.
Najčešće se love malom mrežicom sitnog oka razapetom na obruč pričvršćen za dužu dršku. Polaganim približavanjem lako ih se za kratko vrijeme može sakupiti dovoljno za jedan kvalitetan ribolov.
Osim tog načina, mnogi ih love malim vršicama izrađenima od plastičnih boca kojima je vrh odrezan pa naopako utisnut u donji dio boce u kojem se nalazi ješka, najčešće komad srdele. Radi bolje primamljivosti, bocu je poželjno prije potapanja izbušiti tanjim svrdlom.
Ulovljene je kozice najpraktičnije čuvati u dobro poklopljenoj kanti s morem koje se mora često mijenjati ili pak u potopljenom mrežnom kavezu kojeg možemo izraditi od pocinčane žice i mrežnog zastora sitnijeg oka.
Naravno, ako se to sve čini prekompliciranim, uvijek nam preostaje stari način čuvanja u morskoj travi prekrivenoj vlažnom krpom. Na taj će način određeni postotak kozica uginuti, ali je čuvanje ipak svedeno na znatno jednostavniji nivo.
Kozica je dobra ješka za većinu riba. Živa je izvrsna ješka za brancina u tehnici á volo. Na udicama kančenice će prevariti i fratra, i kantara, i šaraga, ali i škrpinu ukoliko joj se nađe u vidokrugu. Pohlepno će na nju nasrnuti sva sitna riba, pa se stoga s njima treba postupati oprezno. Tek kad se ustanovi da na pošti na kojoj lovimo riba po koju smo došli uistinu radi, tek tada ima smisla naješkati kozice. Cijele se mogu ješkati na dva načina, od repa prema glavi, ili od glave prema repu s donje strane tijela, tako da nakon ješkanja ostanu žive, što ih čini neodoljivima.
Ukoliko su uginule, tada im se ješkaju samo repovi, i to od sastava s tijelom prema kraju, pri čemu se mogu u potpunosti osloboditi oklopa. Ukoliko su male a riba koju lovimo veća, tada se može ješkati i više komada odjednom u obliku grozda.
Osim male kozice, dobra je ješka i velika kozica (Penaeus kerathurus, Forsskål, 1775) koja se može nabaviti na bolje opremljenim ribarnicama ili većim trgovačkim centrima. Pored te kozice mogu se naći ostali bliski srodnici koji nam dolaze doslovno sa svih strana svijeta, svježi ili zaleđeni, a koji su svi odreda izvrsna ješka za najveći dio udičarima zanimljivih vrsta. Mogu se ješkati cijele ili u komadima, zavisno od veličine udica i očekivane lovine.