OLOVNICAMA KONTRA ZADJEVA

Koliko vam često zapinju sistemi u ribolovu s obale? Provjerite koristite li prave olovnice

Boris Bulić

Dobar dio zadjeva uzrokovan je lošim odabirom olovnica. Okrugla, kapljičasta, pa čak i osmerokutna klizna olova, loš su izbor za kameniti teren. Istina je da se sa takvim olovnicama daleko zabacuje, ali je isto tako istina da se sa takvim olovnicama i lakše zapinje. Češće se koristi drugi tip, tzv. stožaste olovnice. Ne kotrljaju se i nisu pretjerano skupe…



Gdje nema ribe nema ni zadjeva, stara je maksima, vjerojatno stara koliko i  sam ribolov udicom. Ribe vole biti zaklonjene, i sigurnost koju osjećaju u blizini kakve grote ili gomile kamenja s rupama, uvjet je njihovog zadržavanja na takvom terenu. Tu ćemo sresti špare, knezove, pirge, i kanjce, a uz njih i fratre, kantare, šarge, te naposljetku zubace i pagre, ako su i ostale komponente prisutne – dubina, strujanje i temperatura. Ribolov na takvim terenima je zahtjevan, pogotovo ako se lovi sa obale.


Brod, pa makar bio i manji, nudi stanovitu dozu komfora koju nikada nećemo naći na obali. Svaki komadić ribolovnog pribora koji ostavimo u moru veliki je gubitak, jer smo ga, između ostalog, donijeli na leđima. Gubitak predveza, zajedno sa olovnicom, zogulinom i tko zna koliko metara osnovnog najlona, gubitak je koji može bitno poremetiti planirane i očekivane ribolovne rezultate. A ipak, takve stvari se događaju. Da bismo broj takvih neugodnosti sveli na minimum, možemo obratiti pažnju na nekoliko detalja prilikom slaganja sistema.


Olovnice se mogu naoružati anti-tangle sistemom, odnosno, može ih se preko karabina spojiti sa tubom. Tako pripremljeno opterećenje donekle će smanjiti krajnji domet izbačaja, ali će i povećati vlastite šanse za sudjelovanje u još ponekom ribolovu. U slučaju da olovnica ipak zapne, ako je sve montirano baš kako treba, karabin će se otvoriti tako da ćemo spasiti ostatak sistema. Ipak je jednostavnije zakačiti jednu olovnicu nego vezivati sve iznova.




Korištenje olovnica sa bužirom, isto će umanjiti broj zadjeva. Mana ovog sistema, koji je prvotno namijenjen nečem drugom, je često pucanje donjeg dijela bužira zbog grebanja i udaranja u stijenje i kamenje. Premda mekan, tako oštećen bužir često grebe i oštećuje najlon što nikako nije dobro.



Olovnice s ugrađenim žičanim antenama poput sidra, teško će upasti u procijep, ali kako god ih mi montirali, sklone su mršenju i zaplitanju sistema tako da ih ja ne volim i ne koristim.


Najefikasnijim od svih olovnih opterećenja pokazalo se tirolsko drvce. Zbog dugog tijela nema upadanja u procijepe i mada na prvi pogled tako ne izgleda, prilično je aerodinamično i u odnosu na optimalnije oblike olova ne smanjuje znatno krajnji domet prilikom zabačaja.