RIBOLOVNI PRIBOR

Koliko upleta ima upredenica kojom lovite? Pomažemo vam u izboru pribora u sljedećoj ribolovnoj postavi

Bernardin Modrić, Boris Rošić

Zahvaljujući osmonitnom uplitanju postizali su se dalji i mekši zabačaji uz kvalitetniju kontrolu strune, i to ponajprije u spinningu. Naravno, i u ovom se segmentu kao i u svim ostalim uvijek pokušalo ići korak dalje pa su tako kreirane uprednice s 12, 13 pa i 16 upredenih niti...



Sve ima svoj početak pa su se tako u jednom trenutku na tržištu pojavile i prve upredenice namijenjene ribolovu.


Naravno, u prvim godinama ere upredenica, bilo je mnoštvo svakakvih pogrešaka na kojima su se osim ‘no name’ brendova pokliznula i mnoga renomirana imena.


Ipak, te su greške za one koji su se htjeli i uspjeli održati u vrhu, bile samo poticaj za nastavak progresivne proizvodnje u kojoj su se redale inovacija za inovacijom.




Tako su nastale uprednice kod kojih je površinski sloj zataljen pretvarajući tako njen pljosnati profil u okrugli.


I dok su jedni talili drugi su nastavili taj posao s oblaganjem stvarajući sve kvalitetniji proizvod koji se na kalemima slagao savršeno, naravno, ako je i rola svoj posao slaganja mogla odraditi na očekivanom nivou.



A onda su se inovatori dosjetili pa su počeli umjesto standardne četiri osnovne niti uplitati osam niti čime je izbjegnuto ono karakteristično sviranje po provodnicima tijekom namatanja, ali je i postignuto kvalitetnije namatanje.


Uz to je išao i dalji i mekši zabačaj uz kvalitetniju kontrolu strune, i to ponajprije u spinningu. Naravno, i u ovom se segmentu kao i u svim ostalim uvijek pokušalo ići korak dalje pa su tako kreirane uprednice s 12, 13 pa i 16 upredenih niti čime su performanse po riječima proizvođača dosegnule svoj maksimum.



Naravno, bez obzira na deklaracije, većina ribolovaca smatra da je uplitanje više od 8 niti isto što i dodavanje petog kola na automobilu, tim više što takvo uplitanje za sobom povlači i cijenu koju, realno, može pratiti jako mali broj ribolovaca.


Usput su se pojavile i upredenice koje su svoju nosivost i kvalitetu bazirale na nanostrukturi, a među kojima je savršen primjer ‘slavni’ Nanofil, struna koja ima ekstremnu linearnu nosivost. Nažalost, ima jednako ekstremnu manu jer puca na čvoru, zbog čega je primjenjiva isključivo uz nekoliko specijalno, posebno za nju kreiranih čvorova.



Tako su se malo po malo, zaboravljajući neuspjehe i gradeći se na uspjelim kreacijama, upredenice u ovih posljednjih dvadesetak godina stigle izgraditi i profilirati zahvaljujući čemu se na današnjem tržištu nalaze, uz nekoliko uistinu rijetkih iznimki, uglavnom kvalitetni proizvodi.