LAGANA PANULA

Koliko otežanje koristite kad panulate plavu ribu ili brancine? Evo nekoliko konkretnih savjeta

Boris Bulić

Konstrukcija lagane panule je vrlo jednostavna premda njenih verzija ima vjerojatno koliko i panulaša. Ipak, i ovdje se, kao uostalom i svugdje, možemo vezati uz nekakav osnovni kostur koji se u principu lako može prilagoditi različitim ulovima i lovinama…



Lagana panula je mnogim ribolovcima prvi izbor, no isto tako mnogi ne love takvom panulom ili barem ne postižu očekivane rezultate jer je najčešće nešto u samoj konstrukciji promašeno.


A konstrukcija lagane panule je jednostavna premda njenih inačica ima vjerojatno koliko i panulaša. Ipak, i ovdje se, kao uostalom i svugdje, možemo vezati uz nekakav osnovni kostur koji se u principu lako može prilagoditi različitim ulovima i lovinama.


Ukoliko namjeravamo panulati ušate, skuše, šarune i lokarde, možemo koristiti klasičan sabiki kod kojega je olovno opterećenje u obliku torpeda vezano za kraj sistema dok se na kratkim pramama iznad torpeda nalaze udice okićene lamelama i perlama. Ovakav se predvez može vući iz ruke, ali i sa štapom budući da je osnovna struna gola, neopterećena podelementima poput zogulina ili dodatnih olovnica.





Naravno, varijacija na temu je panula konstruirana poput klasične viške, s tim da je raspored olovnica nešto drukčiji.


Gledano od udice raspored je sljedeći: šest metara fluorokarbonskog predveza, zogulin, te deset petgramskih ‘oliva’ na svakih sedamdeset centimetara.


Varijacija na temu je svakako i panula u kojoj nakon fluorokarbonskog predveza ide zogulin, dok je otežanje montažno klizno, u svom hodu ograničeno spomenutim zogulinom.


U posljednje je vrijeme sve više panulaša koji umjesto klasičnih olovnica za otežanje koriste dakron, strunu s olovnom jezgrom koja se postavlja između fluorokarbonskog predveza i osnove u dužini do petnaestak metara.


Sve opisano je lovno ukoliko se love ušate i plavi trio, no za brancina je idealno vući panulu bez ikakvog opterećenja, pogotovo ako je na kraju sistema wobbler ili po naški teturavac. Ukoliko se odlučimo za nekakvu silikonsku varalicu ili pak popularnog Raglou-a, sistem možemo opteretiti sa jednom do dvije desetgramske olovnice na pristojnoj udaljenosti od varalice.


Naravno, umjesto umjetnih mogu se vući i prirodni mamci.


Tako je za brancina izvrstan izbor živa ili krepana riba, mali cipal, manula, šarun ili bugva, dok je za ušate i ostale plave lovce idealan riblji filet s komadom kože.


Jednako će učinkovit biti i prastari prokušani sistem sa kožicom od pauka ili samog brancina. Važno je samo da se kožica suši na staklu u hladu.