RIBOLOVNI PRIBOR

Kakvu strunu koristite u panuli za lignje? Evo nekoliko konkretnih savjeta vezanih uz pribor za lignjolov

Boris Bulić

Iako se lignje najčešće love noću, fluorokarbonskim se predvezima ipak ostvaruju bolji rezultati. Važno je da promjer fluorokarbonske strune bude prilagođen ostatku pribora, što znači da predvez, i ovdje treba biti nešto manje nosivosti od osnovne strune. No promjer predveza određuje i tehnika...



Skosavice i peškafonda su nedvojbeno osnovni alat za lov liganja, no za uspješan lov svakako nisu jedino što nam treba. Ispravan odabir ostatka pribora je često ako ne važniji, a ono barem jednako važan.


Među ostalim ‘sitnicama’ struna je na prvom mjestu. U zavisnosti od odabrane tehnike odabire se i adekvatna struna. Tako će se u obalnom lovu iz ruke koristiti mekani najlonski monofili promjera ne većeg od 0,35 milimetara, dok su u lovu pomoću štapa prikladnije upredenice manjih promjera, do 0,15 milimetara.





U lovu rukom iz barke najboljima su se pokazali krući najlonski monofili manje istezljivosti koji omogućuju neposredniji kontakt, dok su u lovu štapom iz barke opet prikladnije upredenice. Naravno, i ovdje odabrana tehnika diktira različiti promjer. Tako se za klasičan lov na sidru može koristiti upredenica promjera i 0,15 milimetara, dok je za tataki potrebna puno deblja, promjera od i preko 0,35 milimetara.


U panuli se struna bira prema načinu lova. Ukoliko se lovi iz ruke najprimjereniji je mekani najlonski monofil promjera 0,50 do 0,60 milimetara dok se u panulanju pomoću štapa mogu koristiti upredenice promjera 0,25 do 0,30 milimetara.



Iako se lignje najčešće love noću, fluorokarbonskim se predvezima ipak ostvaruju bolji rezultati. Važno je da promjer fluorokarbonske strune bude prilagođen ostatku pribora, što znači da predvez, kao i u svim ostalim ribolovnim tehnikama, i ovdje treba biti nešto manje nosivosti od osnovne strune. Promjer predveza koji će se koristiti uz nosivost osnovne strune određuje i tehnika. Tako će se primjerice u obalnom lovu štapom koristiti fluorokarbonski predvezi promjera 0,18 do 0,20 milimetara, dok će se za tataki koji se po zahtjevnosti nalazi na dijametralno suprotnom kraju, koristiti fluorokarbonski predvez promjera i do 0,70 milimetara.



Zogulini i kopče se biraju ciljano prema tehnici i odabranim skosavicama. U principu bi idealni zogulini trebali biti što manjih dimenzija i što veće nosivosti uz besprijekorno odrađivanje temeljnog posla, što znači da bi se trebali vrtjeti jednako i pri najmanjim kao i pri maksimalnim opterećenjima. Neke tehnike i skosavice pak zahtijevaju posebne zoguline i kopče. Tako su za neke montaže panule gdje se koristi više skosavica istovremeno najprikladniji trostrani zogulini, za tataki veliki višesegmentni lančani zogulini, dok tataki skosavice zahtijevaju posebno dizajnirane tataki kopče.


Olovnice su u principu stvar osobnog izbora. U klasičnom skosanju na sidru umjesto peškafonda se koriste olovnice oblika suze težine od 50 do 100 grama u zavisnosti od dubine i kurenta.


U panuli se koriste uglavnom klizne olovnice, rjeđe montažne spiralne, kugle ili gvardijani.


U obalnom se lovu katkad koristi sitna sačma koja se postavlja neposredno ispred skosavice kako bi pospješili tonjenje ili kompenzirali kurenat, dok se u lovu tataki tehnikom koriste najteža olovna opterećenja, olovnice oblika suze teške i do 150 grama.


Motovila koja se koriste u lignjolovu su u principu obična plutena ili neoprenska s tim da za obalni lignjolov postoje i posebno dizajnirana plastična motovila, konstrukcijski slična kalemu kod role, s rukohvatom s unutrašnje strane, tzv, hitalice.