LOV PODLANICA

Kakvim štapovima lovite podlanice, tvrdim surf modelima ili mekanim feederima? A koristite li role sa slobodnim hodom špule?

Boris Bulić

Mnogi ribolovci griješe podešavajući kočnicu direktnim izvlačenjem strune iz role. Pravilno podešavanje kočnice se vrši izvlačenjem strune preko svih provodnika na štapu, simulirajući zamaranje zakačene ribu. Direktnim izvlačenjem strune iz role neiskusniji se ribolovac može lako prevariti u određivanju stupnja zategnutosti kočnice pa kočnica u borbi može ostati prestegnuta.



Pribor za lov podlanica je među ribolovcima neiscrpna tema. Dok jedni favoriziraju ‘mekani’ pristup drugi zagovaraju lov ‘u tvrdo’. Ipak statistički gledano prema uspješnosti možemo složiti pribor koji je zapravo kombinacija mekano-tvrdog stava.


Između feeder štapova koji svojom elastičnošću vrlo uspješno zamaraju većinu krupne ribe na slatkim vodama i ‘krutih’ surf modela prednost valja dati upravo ovim posljednjima. Naime, na čistom terenu uvijek možemo dozvoliti sebi igranje s lovinom po sistemu – pusti neka nosi pa će se umoriti prije ili kasnije, no tereni na kojima se podlanice love često su u blizini brodova i njihovih priveznih konopa. U trenutku kada podlanica osjeti kačenje, ako postoji ma i najmanja prepreka koju može iskoristiti da bi se oslobodila, budite uvjereni da će je iskoristiti.


Upravo je zbog takvih situacija potrebno imati štap kojim ćemo prema potrebi moći okrenuti ribu kada mi to želimo i doslovno preuzeti igru u svoje ruke. Surf modeli akcije 150 i više grama idealni su za velike podanice. Naravno, s tako krutim štapovima izostaje gušt zamaranja manjih primjeraka, no zato kad dođe riba s velikim ‘R’ znat će se tko je gazda.





A strah od pucanja strune u situacijama ‘tko je jači’ rješiv je s dobrom i pouzdanom rolom. U ribolovu podlanica danas su role sa slobodnim hodom špule postale standard. Kod ovih je rola pomicanjem poluge omogućen izbor jedne od dvaju kočnica. Tako se po zabacivanju polugom aktivira pomoćna kočnica prethodno podešena na minimalan otpor kako bi podlanica ponuđenu ješku mogla odvući bez otpora, dok se prebacivanjem poluge ili jednostavnim okretanjem ručice aktivira glavna kočnica prethodno podešena ‘u tvrdo’. Podešavanje kočnice uvijek treba odraditi u miru, prije zabacivanja i eventualnog kačenja ribe. Mnogi ribolovci griješe podešavajući kočnicu direktnim izvlačenjem strune iz role. Pravilno podešavanje kočnice se vrši izvlačenjem strune preko svih provodnika na štapu, simulirajući zamaranje zakačene ribu. Direktnim izvlačenjem strune iz role neiskusniji se ribolovac može lako prevariti u određivanju stupnja zategnutosti kočnice pa kočnica u borbi može ostati prestegnuta. Zategnutost kočnice ovisi prvenstveno o nosivosti strune, no valja uzeti u obzir i savitljivost, odnosno akciju štapa. A ako koristimo predvez koji bi trebao biti manje nosiv od osnove, tada pritegnutost kočnice treba prilagoditi nosivosti predveza.


Pritom svakako treba imati na umu osnovnu namjenu kočnice, a to je njeno proklizavanje u slučaju preopterećenja sistema što zapravo sprječava pucanje strune i gubitak ribe.