Neki štapovi poput multipickera imaju u 'osnovnoj opremi' nekoliko izmjenjivih vrhova, pa se kombiniranjem mogu pokriti različite situacije. Međutim, kod štapova koji imaju integrirani vrh valja napraviti preinaku. A da biste zamijenili vršni segment, najprije se treba skinuti vršni provodnik…
povezane vijesti
Jedan od pristupa koji svakako može bitno pomoći pravovremenoj detekciji griza je izmjena vrhova na štapovima. Premda je većina štapova opremljena integriranim teleskopskim vrhovima, praktičnijima su se pokazali izmjenjivi vrhovi različitih gramaža.
Dnevni ribolov u pravilu zahtijeva dalje izbačaje, pa bi stoga trebalo voditi računa o usklađivanju akcije štapa s akcijom vrha, dok su u noćnom ribolovu daljine na kojima tražimo ribu u pravilu manje, pa se vrijednosti akcija vrha i štapa mogu razlikovati.
To zapravo znači da se na štap akcije od 120 grama u dnevnom ribolovu može montirati vrh od 80 grama, no u noćnom ribolovu na isti takav štap se može montirati i vrh od 40 grama. Naravno, bez obzira na smanjenu daljinu zabačaja i samim time i težinu olovnice, s takvim priborom prilikom zabacivanja valja postupati vrlo oprezno. Zabačaji moraju biti meki a struna cijelo vrijeme izravnana, jer svako petljanje može dovesti do loma vrha.
Nakon zabacivanja struna se mora napeti tako da vrh štapa bude lagano povijen. Sa smanjenom akcijom vrha lakše ćemo detektirati riblje poteze i moći pravovremeno reagirati. Ukoliko se lovi s jednim štapom, poželjno ga je ne ispuštati iz ruku.
Neki štapovi poput multipickera imaju u ‘osnovnoj opremi’ nekoliko izmjenjivih vrhova, pa se kombiniranjem mogu pokriti različite situacije. Međutim, kod štapova koji imaju integrirani vrh valja napraviti preinaku. Da biste zamijenili vršni segment, najprije se treba skinuti vršni provodnik. To se radi tako da se upaljačem zagrije metalni dio koji naliježe na sami vrh štapa, nakon čega se provodnik kliještima jednostavno povuče.
Zavisno od modela štapa, poželjno je vršni dio drugog segmenta ojačati bar jednim omotom konca za vezivanje provodnika, koji je nakon toga potrebno lakirati. Tim se ojačanjem sprječava eventualno oštećivanje spoja drugog segmenta i izmjenjivog vrha.