Ribolovci koji love beach ledgering ili surf tehnikama koriste fiksne olovnice kruškastog ili suza oblika. Posebno su popularne olovnice koje su kreirali naši zapadni susjedi tzv. roccobomb. Ove olovnice imaju izduženi oblik suze sa stabilizatorima, čime je postignut znatno dalji domet u izbačaju nego s drugim klasičnijim olovnicama. Osim osnovnog oblika, roccobomb ima i niz inačica, prilagođenih različitim situacijama, koje su prihvaćene i od strane ostalih proizvođača olovnica…
povezane vijesti
Olovnice su u većini ribolovnih tehnika neizostavni dio pribora.
Malo je ribolovaca koji u ribolovu ne koriste nikakvo otežanje. To su uglavnom oni koji love tehnikama á volo ili pak oni koji se bave varaličarenjem. Svi ostali ne mogu bez opterećenja ma kako ono malo bilo.
Čak i za ribolov vrsta koje se zadržavaju u gornjem sloju mora potrebno je otežanje radi lakšeg izbačaja. Osim wasser-kugli, koje realno gledano koriste uistinu malobrojni slano orijentirani ribolovci, većina ribolovaca kao otežanje koristi olovno opterećenje.
Olovnice se mogu podijeliti u nekoliko kategorija od kojih je najprihvaćenija podjela na fiksne i klizne olovnice.
Tako se fiksne olovnice u principu nalaze na krajevima sistema poput primjerice kančenica. U tu se svrhu najčešće rabe stožaste olovnice s klasičnim okom ili pak integriranim zogulinom na samom vrhu. No takve olovnice ipak najčešće koriste ribolovci koji udičare iz brodice. Velika prednost ovih olovnica u ribolovu iz brodice leži u karakterističnom obliku zbog kojeg se nakon izvlačenja iz mora ne kotrljaju po pajolama.
Ribolovci koji love beach ledgering ili surf tehnikama koriste fiksne olovnice potpuno drugačijeg oblika. Najčešće je riječ o olovnicama kruškastog ili suza oblika. Posebno su popularne olovnice koje su kreirali naši zapadni susjedi tzv. roccobomb. Ove olovnice imaju izduženi oblik suze sa stabilizatorima, čime je postignut znatno dalji domet u izbačaju nego s drugim klasičnijim olovnicama.
Osim osnovnog oblika, roccobomb ima i niz inačica, prilagođenih različitim situacijama, koje su prihvaćene i od strane ostalih proizvođača olovnica.
Tako na tržištu možemo naći sidrena olova koja imaju žičane nastavke koji sprječavaju ukopavanje u muljevito, zaraslo ili hridinasto dno.
Olovnice sa stožastim izdancima, tzv. rogovima, su namijenjene lovu na pješčano muljevitom dnu po kojem, kad ih se povuče za sobom, podižu oblačić mulja koji provjereno privlači ribu.
Posebno su zanimljive olovnice namijenjene ribolovu u kurentu. Imaju oblik kose prizme, s tim da se oko za kačenje nalazi na sredini baze, a ne kako bi se očekivalo, na vrhu. Nakon izbačaja, takva se olovnica poslije jednog do dva okreta postavlja u optimalni položaj, nakon čega se zaustavlja i omogućuje kvalitetan ribolov.
Klizne olovnice se najčešće koriste u ribolovu pridnenim tehnikama. To su u prvom redu popularne ferme kojima se love plahi pripadnici obitelji ljuskavki poput podlanica. Postavljaju se uglavnom na osnovu, a hod im se ograničava ili zogulinima ili silikonskim stoperima. Za takav oblik opterećenja se može koristiti većina standardnih oblika olovnica koje konstrukcijom udovoljavaju namjeni.
Iako su temeljno namijenjene fiksnim montažama, olovnice s integriranim zogulinom se često koriste kao klizne olovnice. Vrlo je često korištena montaža preko boom-a, cjevastog odstojnika koji sprječava petljanje predveza i osnove.
Naravno, umjesto zogulinskih nastavaka prisutni su i obični žičani nastavci. Razlika je samo u tome što se olovnice sa zogulinom mogu okretati oko vlastite osi ne mrseći strunu, a one sa žičanim okom ne.
Posebno su zanimljive i popularne olovnice poznate kao tirolsko drvce (tirol tree). To su olovnice na koje je navučeno plastično crijevo ispunjeno zrakom. Nakon što takva olovnica dotakne dno, zauzima uspravan položaj koji smanjuje mogućnost zapinjanja i omogućuje kvalitetniju prezentaciju na zaraštenim dnima.