RIBOLOVNI TERENI

Kakve olovnice koristite u ribolovu na muljevitom dnu?

Boris Bulić

Na muljevitom dnu većina krutih predmeta trenutno tone u neprozirnu masu postajući nevidljiva i nedostupna svim osjetilima osim osjetilu dodira, i to jedino ukoliko se slučajno naiđe na taj predmet. A upravo se to događa s većinom sistema i predveza kojima se lovi na muljevitom dnu…



Muljevito dno je sve samo ne kompaktno. Gornji sloj je u pravilu vrlo rijedak i malo kada tanji od desetak centimetara, nakon čega slijedi nešto gušći ali nipošto čvrst sloj. Tek se na dubini od trideset i više centimetara može govoriti o relativno čvrstom sloju, i to samo ako je u pitanju dno koje nema stalni priliv detritusa, kakav je slučaj na riječnim ušćima s bogatim nanosom.


Na takvom dnu većina krutih predmeta trenutno tone u neprozirnu masu postajući nevidljiva i nedostupna svim osjetilima osim osjetilu dodira, i to jedino ukoliko se slučajno naiđe na taj predmet. A upravo se to događa s većinom sistema i predveza kojima se lovi na muljevitom dnu.


Klasični predvezi kojima se olovnica nalazi na kraju sistema uglavnom ne potonu samo do dna, već i u njega, povlačeći za sobom prame s naješkanim udicama.




Ribolov s takvim uobičajenim sistemima je u samom startu osuđen na propast ili barem na blijedu sjenu onoga što bi mogao biti kad bi se prilagodili situaciji, a što zapravo i nije toliko komplicirano ili teško.


Jedan od najjednostavnijih i najčešće primjenjivanih načina prilagodbe takvom terenu je pomoću sidrenih olovnica. Ove su olovnice po načinu montaže identične klasičnim olovnicama, tako da zamjena na predvezu traje koliko i bilo koja druga promjena, tek nekoliko sekunda. S ovom će olovnicom zbog sidrenih krakova domet biti nešto kraći nego primjerice s nekom ‘suzom’ namijenjenom surf izbačajima, ali ne toliko da bi to bio ograničavajući faktor.


Svakako, neposredno nakon što dotakne dno, i ova će olovnica utonuti, pa je polaganim zatezanjem treba izvući na površinu dna i tamo ostaviti. Naravno, ona neće ostati na površini mulja, već će kao i svi ostali čvrsti predmeti utonuti, ali ipak nešto manje od klasičnih olovnica.



Tirolsko drvce je također pogodno za lov na muljevitim dnima. U zavisnosti od debljine muljevitog sloja, koriste se različito duge olovnice. Na muljevitom terenu, tirolsko će drvce nakon što dotakne dno, naravno utonuti, baš kao i svako drugo olovno opterećenje, no zahvaljujući dužini cjevčice ispunjene zrakom, struna će ostati na površini dna čime je zapravo željeni efekt postignut.


Bez obzira koju olovnicu koristili, u kontri moramo računati sa zadrškom koju ćemo imati zbog utonuća sistema u muljeviti supstrat.