RIBOLOVNI PRIBOR

Kako transportirate predveze: Izrađujete li ih kući ili ih radite na licu mjesta?

Boris Bulić

Iako postoji cijeli niz načina za skladištenja i transportiranja predveza, među natjecateljima je posebno omiljen i u najvećem broju slučajeva uobičajen način za skladištenja predveza pomoću transparentnih plastičnih košuljica za registratore…



Neumoljiva statistika je potvrdila da su najmanje nosivi sistemi oni koji se rade na licu mjesta. To zapravo uopće nije neobično. Kad se sistemi slažu na obali mora ili barci usred ribolova, većina je detalja složena na brzinu pri čemu se nerijetko koriste prvi materijali koji dospiju pod ruku.


Za razliku od toga, sistemi složeni kući, za radnim ili teškom mukom preotetim kuhinjskim stolom, uvijek su neusporedivo kvalitetniji.


Ipak, unatoč toj činjenici, veliki broj ribolovaca svoje sisteme slaže na licu mjesta. Osnovni razlog toj nelogičnosti je kompliciran transport. Naime, predvezi dugi nekoliko metara s pramama koje poput opruga izviruju baš na onim mjestima na kojima to ne želimo odbijaju većinu ribolovaca od pokušaja slaganja i transportiranja. A sve je to zapravo, kao uostalom i sam ribolov, vrlo, vrlo jednostavno.




Među natjecateljima je posebno omiljen i u najvećem broju slučajeva uobičajen način skladištenja i transportiranja predveza pomoću transparentnih plastičnih košuljica za registratore.



Iako postoji više načina za slaganje predveza u košuljice, sljedeći se pokazao najpraktičnijim.


Na listić samoljepljivog ‘memory’ bloka se uz shematski prikaz napišu osnovni podaci o predvezu te se udice s gotovog predveza kače po rubu listića, uvijek na isti način. Na desnu se stranu listića kači donja, na donju stranu srednja, a na lijevu stranu gornja udica. Nakon što su se udice fiksirale ostatak predveza se ‘na široko’ pokupi i prilijepi za ljepljivi dio listića te se tako fiksiran pažljivo ugura u košuljicu.


Ovakav način skladištenja zbog preglednosti omogućuje najbrži odabir odgovarajućeg predveza.



U izvlačenju predvez se razvlači obrnutim redosljedom. Nakon što se pažljivo izvuče iz košuljice, s ljepljivog dijela listića se oslobodi prilijepljena struna. Na završnu omču ili kopču zogulina se montira olovnica te se udice redom oslobađaju – donja udica prva, srednja udica druga te na kraju i posljednja, gornja.


Ovakvim slaganjem i razvlačenjem predveza mršenje se svodi na najmanju moguću mjeru.


Važno je samo da u odabiru registratora ili neke druge mape u kojoj se drže košuljice nema metalnih dijelova jer ih sol u kratkom vremenu nagrize do stanja neupotrebljivosti.