ŠKOLJKE U KUHINJI

Kako spremate buzaru? Za one kojima je to jelo nepoznanica, evo provjerenog starog recepta

Boris Bulić

Da bi buzara bila kvalitetno pripremljena, uvijek treba koristiti dovoljno široke posude koje mogu razviti toplinu i po stijenkama kako bi se školjke ravnomjerno zagrijavale i skuhale. Bez obzira koje školjke pripremali na ovaj način, uvijek ih treba temeljito očistiti i isprati.



Jedan od najčešćih načina na koji se pripremaju školjke i manji rakovi je buzara.


To jednostavno i obično jelo, koje ne traži puno truda ni začina a pruža izuzetan gastronomski užitak, dobilo je naziv po željeznoj posudi s ručicom, buzari, u kojoj su ribari na barkama i brodicama sebi spravljali obroke. Da bi buzara bila kvalitetno pripremljena, uvijek treba koristiti dovoljno široke posude koje mogu razviti toplinu i po stijenkama kako bi se školjke ravnomjerno zagrijavale i skuhale.


Bez obzira koje školjke pripremali na ovaj način, uvijek ih treba temeljito očistiti i isprati. Tako će se dagnjama nožem odstraniti bisusne niti, te s ljuštura ukloniti sve brumbuljke i alge, nakon čega ih treba isprati pod jakim mlazom hladne vode.




Kunjke treba dobro iščetkati, dok je školjke poput rumenki ili kućica dovoljno isprati pod mlazom vode kako bi uklonili zrnca pijeska koja nikako ne želimo osjetiti, ni u tanjuru, a ni pod zubom.


Osnovni recept za buzaru je vrlo jednostavan. Na umjereno zagrijanom maslinovom ulju se proprži sitno narezano pola vezice peršina i četiri do pet također sitno narezanih režnjeva češnjaka, te se čim češnjak počne žutiti, odmah potom ubace i školjke. Uz povremeno miješanje izduboka, kuha se na laganoj vatri oko desetak minuta. Kada su sve školjke otvorene, jelo je gotovo.


Naravno, ovo je tek osnovni ‘kostur’ za spravljanje buzare iz kojeg su se u mirisnim kuhinjama majstora kulinarstva, vođenih bogatim osobnim iskustvom i iskustvom tankoćutnih ljubitelja plodova mora, razvile brojne varijacije.



U nastavku pogledajte kako se sprema buzara od daganja s krušnim mrvicama:


Potrebni sastojci za tri do četiri osobe:


1,5 kg daganja


1,5 dcl maslinovog ulja


1 dcl bijelog vina


5 režnjeva češnjaka


2 žlice krušnih mrvica


½ vezice peršina


4-5 feta zapečenog kruha


Vrijeme potrebno za pripremu:


20 minuta


U širokoj posudi se na decilitar i pol maslinovog ulja na laganoj vatri zažuti pet nožem pritisnutih režnjeva češnjaka koji se odmah potom izvade. Ubaci se 1,5 kilograma dobro očišćenih i ispranih daganja, te se postepeno miješajući izduboka, čim se počnu otvarati, vatra pojača i dolije 1 decilitar bijelog vina. Neposredno pred kraj, kada su gotovo sve školjke otvorene, u dagnjama se napravi ‘rupa’, te se u umak dodaju dvije žlice krušnih mrvica koje će zgusnuti umak, a nakon pola minute i pola vezice sitno narezanog peršina. Sve se pažljivo promiješa i ukloni s vatre. Važno je samo da se dagnje ne prekuhaju da se ne bi previše skupile i ispale iz ljuštura.


Tanko izrezane i na ploči ili u tosteru zapečene fete kruha se poslože na oval, te se na njih izvade dagnje i preliju s preostalim umakom.


Jelo se poslužuje toplo.