Plemenita riba, osim što ima 'plavu krv', ima i izuzetno dobar vid tako da su joj obične strune vrlo vidljive i odbojne. Fluorokarbon mora biti dovoljno tanak da ga ribe ne vide, a opet dovoljno nosiv da može podnijeti napore u izvlačenju lovine. Idealan promjer je između 0,25 i 0,28 milimetara. Prame su u pravilu duge od 20 do 40 centimetara s tim da donja prama koja lovi ispod olovnice može biti duga i do 60 centimetara.
povezane vijesti
Pribor za lov plemenite ribe kančenicom na kamenitim i zaraštenim terenima treba biti dobro izbalansiran kako ne bi bilo nepotrebnih gubitaka lovine ni pribora. Štap mora biti vršne akcije, dužine 3,60 do 4,20 metara s osjetljivim vrhom. Rola bi trebala biti barem srednjeg kapaciteta, npr. 0,35 mm/100 m sa snažnom i finopodesivom kočnicom. Struna je uvijek upredenica radi pravovremene detekcije griza i reakcije dok je predvez obavezno fluorokarbonski. Naime, plemenita riba osim što ima ‘plavu krv’ ima i izuzetno dobar vid tako da su joj obične strune vrlo vidljive i odbojne. Fluorokarbon mora biti dovoljno tanak da ga ribe ne vide, a opet dovoljno nosiv da može podnijeti napore u izvlačenju lovine. Idealan promjer je između 0,25 i 0,28 milimetara. Prame su u pravilu duge od 20 do 40 centimetara s tim da donja prama koja lovi ispod olovnice može biti duga i do 60 centimetara.
Udice moraju biti jake, kovanice, tako da mogu podnijeti težinu i batrganje zakačenih riba čije dimenzije često premašuju očekivanja. Najčešće se koriste modeli širine luka od 10 do 12 milimetara.
Težina olovnica je uvijek u vezi s jačinom kurenta i dubinom, no generalno gledano ne možete pogriješiti s olovnicama težine od 50 do 90 grama. Boja olovnica je tema mnogih ribolovnih rasprava no praksa je pokazala da je na dubinama do dvadesetak metara najprimjerenija crvena, do tridesetak metara narančasta ili žuta, a do četrdeset bijela. Na dubinama preko četrdeset metara boja olovnice prestaje imati neki zapaženi značaj.
Od velike pomoći može biti postavljanje starlete odmah uz olovnicu ili na spoj osnove i predveza. Diskretna svjetlost će uspješno privući ribu nakon čega u prvi plan dolaze naješkane udice.
Ješkati treba uvijek bogato jer u ribolovu plemenitaša više nego drugdje vrijedi ona – mala ješka mala riba, velika ješka velika riba. A za ješku mogu poslužiti gotovo sve morsko-animalne ješke među kojima gambori, veliki crv, rakovi samci i dagnja zauzimaju sami vrh.
Nažalost mnoge riblje vrste koje smatramo plemenitima nemaju zakonsku zaštitu tako da je samo naša ribolovna svijest mjerilo kojim određujemo hoće li ulovljena riba u vrećicu ili natrag u more. Naime mnogi ribolovci u svoje kante i čuvarice ubacuju sve što ulove pa tek na kraju ribolova prave selekciju što je za najveći dio ulovljene ribe potpuno besmislena radnja.
Stoga puštajte nedorasle primjerke kao i sve one koje ne namjeravate zadržati.