RIBOLOVNI TRIKOVI

Kako slažete predvez za lov na muljevitom dnu? Donosimo nekoliko praktičnih savjeta

Boris Bulić

U lovu nad muljevitim dnom pomoći može i ekstenzija, dodatak između predveza i olovnice, čime se postiže da udice ostanu iznad mulja. No kod ovog je sistema potrebno dobro ocijeniti debljinu mekanog sloja kako nam se udice ne bi našle previsoko i kao takve bile nedostupne i nevidljive ribama koje hranu traže na dnu…



Jedan od načina na koji se može ostvariti kvalitetna prezentacija u lovu na muljevitom dnu su svakako produljene prame, i to produljene za onoliko koliko je debeo sloj mulja u koji nam sistemi tonu. Zbog kosine i kuta pod kojim leži struna nakon što olovnica dospije na dno, to produženje može biti i preko trideset centimetara.


Naravno, u zavisnosti od duljine prame, treba primijeniti različite ‘anti tangle’ načine montaže da ne bismo, umjesto riba, na suho izvlačili gnijezda sastavljena od dugih prama.


Pomoći može i ekstenzija, dodatak između predveza i olovnice, čime se postiže da udice ostanu iznad mulja. No kod ovog je sistema potrebno dobro ocijeniti debljinu mekanog sloja kako nam se udice ne bi našle previsoko i kao takve bile nedostupne i nevidljive ribama koje hranu traže na dnu.





Jedan od kvalitetnijih i lovnijih pristupa podrazumijeva kombinaciju natjecateljskih predveza i predveza za običnu fermu.


Sam predvez može imati dvije ili tri prame, pri čemu se olovnica ne postavlja na kraj sistema, već između najdonje i srednje udice, ili pak u slučaju predveza s dvije prame, između prama, na osnovu predveza.


U skladu s težinom olovnice, potrebno je predvez naoružati perlama i čuvarima čvorova kako se olovnica u zabačaju ne bi zaglavila na spojnom čvoru. Naravno, olovnica ne mora nužno biti klasična klizna, već može s predvezom biti spojena preko karabina.


Nakon što sistem dotakne dno, olovnica će utonuti, ali će najdonja udica u najvećem broju slučajeva ostati na površini muljevitog dna, a ako je sve dobro izračunato i povezano, na površini dna ili neposredno iznad ostat će i sljedeća udica dok će treća najgornja biti oko 40 centimetar iznad.


S ovakvom montažom je pokriveno sve što se treba pokriti u pridnenom ribolovu, s tim da je kontra zbog klizne olovnice ipak nešto učinkovitija nego s klasičnim fiksnim olovnim otežanjima.


A što je najljepše, ovakav je predvez primjenjiv i na većini ostalih tipova dna, pri čemu je posebno učinkovit u lovu podlanica i arbuna, dok najdonjoj udici, ako je prama dovoljno duga, fratri i picevi naprosto ne mogu odoljeti.


Od velike pomoći mogu biti i plutajuće perle montirane neposredno uz udice ili desetak centimetara udaljene od udica. Zahvaljujući njima, naješkane će udice i nakon što olovnica utone u dno biti vidljive i u skladu s kvalitetom ješkanja, lovne.