Koliko se god trudili, kod spinninga u mrklom mraku se svako malo se začuje neugodni zvuk udarca varalice ili zogulina u vršni provodnik. I ma koliko se problem činio nerješiv, lako mu se može doskočiti.
povezane vijesti
Noćno varaličarenje pored sve ljepote koju pruža ima i jednu vrlo nezgodnu stranu, pogotovo kada je u pitanu light spinning.
Aktiviranjem svjetla na svjetiljki razbijamo idealnu lovnu situaciju, dok u potpunom mraku često ne možemo ocijeniti koliko je varalica ili spojni zogulin daleko od vrha štapa. Koliko se god trudili, svako malo se začuje neugodni zvuk udarca varalice ili zogulina u vršni provodnik.
I ma koliko se problem činio nerješiv, lako mu se može doskočiti.
Dovoljno je vezati grinner na osnovnu strunu nekoliko metara prije predveza, pri čemu mu treba ostaviti krajeve u dužini od 10 do 15 milimetara. Grinner treba formirati od tanjeg ali žilavijeg monofila tako da repovi ostanu ‘živi’.
Prilikom namatanja grinner će udariti i zašuškati u provodnike, što je ribolovcu dovoljno jasan znak da je predvez blizu i da namatanje nastavi s pojačanom pažnjom.
Repovi grinnera u prolazu kroz provodnike neće ništa oštetiti kao što neće smetati ni u zabačaju, dok će svoju indikatorsku ulogu odigrati savršeno.
Uz osnovnu strunu se postavlja tanja struna te se formira polupetlja.
Kroz otvor polupetlje, omatajući istovremeno i osnovnu strunu, pet do sedam puta se provuče slobodni kraj tanje strune.
Nakon završenog provlačenja a prije zatezanja, treba provjeriti jesu li se namotaji čvora uredno posložili.
Nakon što se dobro zaslini da bi se smanjilo trenje, čvor se zategne u tvrdo, a višak strune se sa obje strane odreže na dužini od 10 do 15 milimetara.