LIGNJOLOVNI TRIKOVI

Kako montirate peškafonda i skosavice na svoje sisteme za lov liganja? Ove upute mogu biti od koristi

Boris Bulić

Skosavice koje se vezuju iznad peškafonda mogu se montirati na nekoliko načina. Najčešće korišten način je onaj u kome je donja skosavica montirana na osnovu direktno bez ikakvih produžetaka dok gornja ima pramu od nekih desetak centimetara.



Način na koji se vezuje ili postavlja peškafondo ovisi prvenstveno o tome da li ga se tijekom lova namjerava mijenjati ili ne. Veliki dio lognjolovaca ima već unaprijed složene kombinacije, pa kada ocjene da je vrijeme za promjenu sistema, naprosto razvuku novi sistem, a stari spreme. Na takvim su sistemima najčešće sve montaže fiksne, bez mogućnosti izmjene, tako da je i peškafondo vezan nekim od klasičnih čvorova za fiksne montaže.


No, svi oni koji vole ‘pipkati’ i ispitivati što lignje vole i žele te večeri, peškafondo montiraju preko kopče. Ukoliko je peškafondo napravljen tako da kopča ne prolazi kroz oko, tada se to tijesno oko jednostavno malo proširi ili mu se doda alkica preko koje se tada kopča lako montira.


Najjednostavniji, ali i najlošiji način spajanja koji omogućuje izmjenu je cat’s paw spoj preko obične omče. Premda brz i jednostavan, ovakav spoj nakon nekoliko izmjena postaje ispucan i zgužvan, s vidljivim tragovima zamora materijala, što je stanje koje u radu sa strunama uvijek treba izbjegavati.




A skosavice koje se vezuju iznad peškafonda mogu se montirati na nekoliko načina. Najčešće korišten način je onaj u kome je donja skosavica montirana na osnovu direktno bez ikakvih produžetaka dok gornja ima pramu od nekih desetak centimetara. Postoje i obrnute kombinacije u kojima je donja skosavica na prami dok je gornja fiksna, ali i montaže u kojima su obje skosavice fiksne ili na pramama.



Montaža skosavice preko prame identična je motaži prama na osnovu u bilo kojem obliku udičarenja. Prama se može vezati običnim čvorom, što je naravno najlošija varijanata.


Znatno kompliciranija, ali zato vrlo učinkovita, je montaža preko popularnih tehnosfera, pri čemu se prama usuče i to tako da se nakon provlačenja kroz provrt tehnosfere provučeni dio vrati, ali izvana, te sukanjem uvije oko prame, pa se nakon desetak centimetara fiksira običnim čvorom. Na ovaj se način dobija kruća verzija prame koja će skosavicu držati udaljenu od osnove.