Ukoliko su šaruni u dubljoj zoni tada se između osnove i predveza može postaviti umetak od olovanog dakrona u dužini od desetak metara što je pri brzini od tri milje dovoljno da varalicu 'potopi' na dubinu do pet metara. No ako su šaruni dublje tada je klasična viška panula jedino rješenje…
povezane vijesti
Više je načina na koji se mogu loviti šaruni panulom.
Jedan od takvih načina lova je klasični pristup lakom panulom s relativno malim varalicama i općenito nešto finijim priborom.
U prvom se slučaju može koristiti panula kod koje se na kraju nalazi samo varalica, idealno ‘morskog’ uzorka srdele, skuše, papaline ili gavuna koji su šarunima inače temeljna hrana.
Ukoliko su šaruni u dubljoj zoni tada se između osnove i predveza može postaviti umetak od olovanog dakrona u dužini od desetak metara što je pri brzini od tri milje dovoljno da varalicu ‘potopi’ na dubinu do pet metara.
No ako se šaruni nalaze na dubini od desetak i više metara tada takvi pristupi ne pomažu već je potrebno aktivirati klasičnu višku panula koja se zbog integriranih olovnica može povlačiti samo iz ruke i koja je u tom slučaju jedino pravo rješenje.
U zavisnosti od kompletnog otežanja i rasporeda olovnica i brzine povlačenja ovakva panula može postići različite dubine urona.
Mnogi ribolovci kada u panulanju naiđu na jato koje se nalazi na većoj dubini od one na kojoj se nalazi njihova varalica uspješno primjenjuju vrlo jednostavan trik. U takvim je situacijama potrebno samo zaustaviti brodicu i dopustiti da panula potone do dna. Dno će, naravno, najprije dotaknuti olovnice što se na priboru lako može osjetiti nakon čega treba pokrenuti brodicu nešto većom brzinom kako bi isprovocirali griz što se i dogodi u preko 80 posto slučajeva.