ŠARUN NA METI

Kako lovite šarune – kančenicom ili na panulu? Pokušajte povući sabiki

Boris Bulić

Šarunu debljina prame uglavnom ne smeta. Važno je samo da ješka bude u pokretu. Većina ulova šaruna udicom ostvarena je ili u tonjenju ili pak u podizanju i izvlačenju sistema što dovoljno govori o njegovoj predatorskoj naravi.



Kančenica namijenjena šarunu ne razlikuje se od kančenice namijenjene ostaloj ribi. Ako i postoji, razlika među predvezima je samo zbog različitih dubina na kojima ga pokušavamo uloviti. Tako će prame za lov na dubinama do pedesetak metara biti promjera 0,30 milimetara dok će primjerice za dubinu od 70 metara promjer biti veći, 0,40 do 0,50, sve u zavisnosti od očekivane lovine.


U principu šarunu debljina prame ne smeta. Važno je samo da ješka bude u pokretu. Većina ulova šaruna udicom ostvarena je ili u tonjenju ili pak u podizanju i izvlačenju sistema što dovoljno govori o njegovoj predatorskoj naravi.





Poznavajući tu naviku panulaši ga rado love popularnim sabikijem – turskom panulom kod koje se na kraju sistema nalazi torpedo – olovnica sa stabilizatorima iznad koje se nalaze prame sa udicama okićenima lamelama i cjevčicama. Kada se pronađe jato često se dogodi da sve prame istovremeno donesu ulov.


Drugi način panule je klasični pristup sa relativno malim varalicama i nešto finijim priborom. Iako se obje panule mogu vući brzinom od jedne i pol do dvije i pol milje, mnogi ljubitelji sabikija prakticiraju samo spuštanje i podizanje panule u trenutku kada fish-finderom pronađu jato.


Najveći problem kod panulanja sa sabikijem je samo izvlačenje lovine jer se zakačeni šarun silovito pokušava osloboditi udice. Problemi su još i veći kad na panuli imamo nekoliko primjeraka od kojih svaki vuče na svoju stranu.