Udičarenje iz barke ne zahtjeva neku kompliciranu opremu. Dovoljno je imati osrednji brodski štap i pouzdanu rolu sa namotanim monofilom ne debljim od 0,30 milimetara. Predvez je poželjno da bude fluorokarbonski. Ukoliko je plava riba privučena brumom, udice se spuštaju u lovnu zonu gdje najčešće slijedi griz bez puno kalkuliranja.
povezane vijesti
U varaličarenju se izvrsni rezultati postižu sabikijem kojeg treba provlačiti po rubu jata. Jednako će učinkoviti biti i mali pinn’sovi, kao i silikonci primjerene veličine. Ukoliko rabite varalice dulje od pet centimetara, važno je da ih naoružate u repnom dijelu jer većina plave ribe rado napada upravo sa zadnje strane. Najčešće je dovoljno za osnovnu udicu upredenicom vezati mali rampin koji će u konačnoj montaži plesati neposredno ispod repa. Ukoliko se unatoč dobroj montaži i pravilnom provlačenju ne može dobiti griz, pokušajte sa animiranjem. Varalicu u ključnom trenutku trznite ili naglije povucite. Lokarde, skuše i palamide temperamentno reagiraju na promjenu brzine plijena.
Udičarenje iz barke ne zahtjeva neku kompliciranu opremu. Dovoljno je imati osrednji brodski štap i pouzdanu rolu sa namotanim monofilom ne debljim od 0,30 milimetara. Predvez je poželjno da bude fluorokarbonski. Ukoliko je plava riba privučena brumom, udice se spuštaju u lovnu zonu gdje najčešće slijedi griz bez puno kalkuliranja. Ukoliko griz izostaje, potrebno je povremeno cimnuti priborom kako bi im privukli pažnju. Sama montaža i raspored udica nije od prevelikog značaja. Važnije je da udice budu dobro vezane jer su i lokarde i šaruni, kao i ostala lovina tog tipa pravi borci.
Često se dogodi da privučene lokarde primaju na metar ispod površine kada je praktično ostaviti štap i raditi barem na kratko, iz ruke.
Naravno, tako pripremljen ribolov se ubrzo pretvara u rutinu, jer zahvaljujući pohlepnosti lokardi za konačan rezultat nije potrebno neko bogato predznanje.
No ciljani ribolov udicom bez bruma na pozicijama na kojima se riba pojavljuje tek sporadično predstavlja pravi izazov. Takve su pozicije najčešće osamljene punte ili lukobrani, kao i međuotočki kanali. Još ako se lovi noću, na osvijetljenim pozicijama tako da se može vidjeti što se zbiva pod morem…
Takvi uvjeti pak zahtijevaju poseban pristup u kojem do izražaja dolazi sva umješnost i spretnost sportskog ribolovca.