ZIMSKI RIBOLOV

Kako izlazite na kraj sa lijenim zimskim arbunima? Ovo su stvari koje bi trebali znati

Boris Bulić

U trenutku kad osjetimo mlitav i neodređen griz, strunu treba popustiti tako da udice ostanu na istom mjestu. Naravno, struna treba svo vrijeme biti napeta kako bi na vrhu štapa mogli pratiti sve što se u dubini događa. Ako je popuštanje izvedeno kako treba, ubrzo slijedi i onaj pravi griz…



Arbuna ćemo u ovo doba godine potražiti na nešto većoj dubini od uobičajene što znači da se s barkom baš i nema smisla zadržavati nad dvadesetak metara dubine. Dubine od preko trideset, trideset i pet metara su zimsko stanište ove vrste. Naravno, uvijek postoje mikrolokacije koje u zavisnosti od konfiguracije dna i lokalnih kurenata mogu konstantno imati stalnu povoljnu temperaturu i tako zadržavati ribu i na dvadesetak metara dubine.


Ribu je idealno potražiti driftingom što znači da se ne treba sidriti. Prepuštene kurentu udice će polako pročešljavati dno i prije ili kasnije naići na arbuna. U trenutku kad ih se nađe treba zabilježiti poziciju ili na GPS-u ili jednostavnim poravnavanjem orijentira na kopnu kako bismo se po potrebi vratili. Udarac arbuna je prepoznatljiv, snažan i odmjeren. U trenutku udarca najčešće ne treba odmah kontrirati. Ribi valja omogućiti da nesmetano dovrši započet obrok.





Naravno, ukoliko je u prvom pokušaju arbun progutao udicu, dileme nema. Tada kontra gotovo da i nije potrebna. No ukoliko je ponuđenu ješku samo čupnuo s kraja, tada bi kontriranje bilo ‘u prazno’ i naš pribor odvuklo iz lovne zone. Ni u jednom trenutku ne smijemo zaboraviti da je zima i da su arbuni lijeni i usporeni te da neće pojuriti za udicama kad ih pomaknemo metar-dva. Dakle, u trenutku kad osjetimo mlitav i neodređen griz, strunu treba popustiti tako da udice ostanu na istom mjestu. Naravno, struna treba svo vrijeme biti napeta kako bi na vrhu štapa mogli pratiti sve što se u dubini događa. Ako je popuštanje izvedeno kako treba, ubrzo slijedi i onaj pravi griz koji se ne može pobrkati ni sa čim drugim, lagana kontra kao potvrda kačenja te uspješno izvlačenje.


Pribor za zimski lov arbuna nije bitno drukčiji od onog uobičajenog. Zbog lova na većoj dubini i relativno rijetkih grizeva koje ne bi trebali previdjeti, upredenica kao osnova bi trebala biti imperativ. Fluorokarbonski predvez bi trebao biti nešto dulji od uobičajenog kao ne bismo probudili nepovjerenje uspavanih i lijenih arbuna. Prame ne bi trebale biti kraće od 40 centimetara, s tim da je donja obavezno vezana neposredno uz olovnicu tako da lovi na dnu. Idealno je ne loviti direktno ispod plovila već desetak metara iza. Na taj su način zbog ostvarenog kuta sve prame na dnu i neposredno iznad dna.



Olovnica je najčešće oblika suze, obojana bijelo, narančasto ili žuto.


Poželjno je da štap bude duži kako bismo u trenucima neodlučnih grizeva lakše manevrirali s otpuštanje i zatezanjem strune. Rola je stvar osobnih sklonosti s im da ipak ne bi trebalo koristiti najjeftinije modele, pogotovo ako upotrebljavamo upredenicu.


Preporučene udice za zimske arbune su tipa crystal za one manje vješte jer će s ovim udicama imati lakša kačenja, dok su za naprednije preporučeni modeli beak, ponajviše zbog nosivosti.