LOV LIGANJA

Kako birate štap za lov liganja? Evo i savjeta za pravu rolu kojom ćete uloviti svoju lignju života

Boris Bulić

Izbor adekvatne role je baš kao i izbor štapa usko vezan uz tehniku. U obalnom lovu je to varaličarska rola kapaciteta 100 metara 0,25 milimetarske strune. U lovu iz barke to može biti bilo koji model malo veće zapremine, u prosjeku 0,35mm/100m, dok panula ipak zahtijeva malo kvalitetnije performanse…



Štapovi su u nekim tehnikama lova liganja nezaobilazni dio opreme. U obalnom su lignjolovu to u principu varaličarski modeli, dok se u lovu iz barke najčešće koriste kratki jednodijelni štapovi. Akcija štapa, težina izbačaja i ostali deklaracijski podaci toliko važni u većini ribolovnih disciplina u lignjolovu iz barke su uistinu sporedna stavka. Najvažnija stavka je svakako dužina štapa. Naime, štap ne smije biti predug, tako da s njim možemo lako rukovati, no ne smije biti ni prekratak, da bi u izvlačenju mogli pod kontrolom imati kompletan predvez.


Izuzetak od ovog pravila su štapovi namijenjeni panuli, koji bi barem deklaracijski trebali biti panulaški modeli kao i štapovi namijenjeni tataki tehnici koji svojim performansama moraju u potpunosti zadovoljiti sve stavke koje nameće ova zahtjevna tehnika,





Izbor adekvatne role je baš kao i izbor štapa usko vezan uz tehniku. U obalnom lovu je to varaličarska rola kapaciteta 100 metara 0,25 milimetarske strune. U lovu iz barke to može biti bilo koji model malo veće zapremine, u prosjeku 0,35mm/100m, dok panula ipak zahtijeva malo kvalitetnije performanse. Rola za panulu liganja mora imati pouzdanu kočnicu i više od tri ležaja od kojih jedan mora biti u roleru–valjčiću na preklopnoj opruzi preko kojeg prelazi struna u namatanju. Naime, kod panule liganja uz štap se uglavnom koristi upredenica, tako da rola koja nije predviđena za rad s upredenicom jako brzo strada.


Rola za lov tataki tehnikom je izložena najvećim naprezanjima pa stoga i mora biti vrhunske izrade. Premda mnoge suvremene role mogu udovoljiti visokim zahtjevima koje postavlja lov ovom tehnikom, Shimano role iz serije Stella prvi su izbor.



Iako se u tradicionalnom lignjolovu sve veće lignje prihvaćaju rukom neposredno iza glave, na suvremenim je plovilima takvo što neizvodivo. Naime, bok broda je kod rijetkih modela rubom dovoljno blizu površini mora da bi se lignja mogla prihvatiti rukom. Stoga je za prihvat većih primjeraka, ali i manjih lošije zakačenih, podmetač obavezan. Podmetač ne treba biti predimenzioniran, kao što nije važan ni oblik ili veličina oka mrežnog dijela. Praktično je samo da mrežni dio ne bude pregust radi lakšeg pranja nakon što lignja ispusti crnilo.


Prihvat lignje, osim podmetačem, često se izvodi i brankarelom, kukom formiranom od najčešće četiri velike udice pričvršćene na kraj drvene ili aluminijske drške, kao i manjim ostima sličnih dimenzija. Prednost ovakvog prihvata ulovljene lignje u odnosu na prihvat podmetačem je prvenstveno u izbjegavanju zaplitanja ostalih skosavica na sistemu u mrežni dio podmetača.