RIBOLOVNI PRIBOR

Kako birate štap i rolu za lov na velikim dubinama? Važno je voditi računa o neželjenim vibracijama

Boris Bulić

Umjesto robusnih stacionarnih rola mogu se koristiti i multiplikatori. Budući da se ribolov odvija iz ruke, idealno bi bilo da imaju malu težinu poput Alutecnosovih modela. Za one sklonije suvremenim tehničkim rješenjima na raspolaganju stoje i multiplikatori s elektromotorom kod kojih je za izvlačenje pribora iz mora dovoljno pomicati polugu kojom se određuje brzina namatanja.



Pri izboru štapa za ribolov na velikim dubinama valja obratiti pažnju na nekoliko ključnih karakteristika. Štap mora biti lagan, žilav, izdržljiv s dobro izbalansiranim težištem i jednako dobro pogođenim rasporedom provodnika i nosača role. Idealna dužina je štapa za lov na većim dubinama je oko 210 centimetra.


Dugi štapovi namijenjeni lovu bijele ribe na manjim dubinama s osjetljivim multikolor vrhovima na ovakvim pozicijama uopće ne dolaze do izražaja jer će se trzaj ribe prije osjetiti na cijelom blanku nego na vrhu štapa. Zbog stalno prisutnih kurenata i veće težine olovnice vrh štapa će veći dio vremena biti maksimalno savijen.


Osim toga, budući da se u pravilu koristi upredenica, kontra ne mora biti višemetarska tako da je navedena duljina štapa sasvim dostatna za kvalitetnu kontru.





Problem može predstavljati premala udaljenost između role i prvog provodnika. Naime, ako je ta udaljenost premala prilikom izvlačenja pribora vibracije mogu biti toliko jake da lako zamore ribolovca već nakon prvih nekoliko izvlačenja. Da bi se ta neželjena vibracija izbjegla, ponekad je dovoljno promijeniti rolu i montirati model s rotorom manjeg promjera. Time će oscilacije strune pri namatanju biti nešto manje, što je često sasvim dostatno za smanjenje zamarajućih vibracija.
A rola mora biti prvenstveno jaka, s ergonomskom, lako dostupnom robusnom ručicom tako da s lakoćom svladava napore podizanja tereta s velike dubine. Neke od rola namijenjenih ovom načinu ribolova uopće nemaju preklopnu oprugu već samo mali zub na roleru tako da zapravo podsjećaju na minijaturne kranove.



Naravno umjesto robusnih stacionarnih rola mogu se koristiti i multiplikatori. Budući da se ribolov odvija iz ruke, idealno bi bilo da imaju malu težinu.


Za one sklonije suvremenim tehničkim rješenjima na raspolaganju stoje i multiplikatori s elektromotorom kod kojih je za izvlačenje pribora iz mora dovoljno pomicati polugu kojom se određuje brzina namatanja. Motor će se zaustaviti na par metara od površine nakon čega preostaje ručno namatanje samo tih posljednjih nekoliko metara strune i prihvat eventualnog ulova.