Iako je na tržištu mnoštvo modela s deklarativnim natpisom 'boat rod' takvi štapovi najčešće nisu pogodni za ribolov kančenicom iz barke. Naime, takvi su štapovi zbog svojih dimenzija uistinu pogodni za skladištenje i ribolov iz barke, no u praksi su se pokazali nepraktičnima za ribolov na većim dubinama i s dužim predvezima.
povezane vijesti
Jedan od najčešćih načina na koji se lovi iz barke je definitivno suvremena verzija klasične kančenice u kojoj je motovilo zamijenjeno rolom, a ruka štapom. Na ovaj se način lovi uglavnom bijela riba, no isto tako i sva druga sitna riba koja primjerice na sportskoribolovnim natjecanjima nerijetko odnosi prevagu u konačnom rezultatu. U tom ribolovu olovnica leži na dnu dok su udice raspoređene na predvezu iznad olovnice. Osnovna struna može biti monofil ili upredenica što je do prije nekog vremena profiliralo i ostatak opreme. Naime, upredenica zbog svoje neistezljivosti i velike otpornosti na abraziju može oštetiti provodnike na štapovima i roler na preklopnoj opruzi role. Ipak, danas je većina štapova i rola prilagođena radu s upredenicama tako da je razlika u tom segmentu, s obzirom na namjenu minimalna i gotovo zanemariva.
Iako je na tržištu mnoštvo modela s deklarativnim natpisom ‘boat rod’ takvi štapovi najčešće nisu pogodni za opisani ribolov iz barke. Naime, takvi su štapovi zbog svojih dimenzija uistinu pogodni za skladištenje i ribolov iz barke, no u praksi su se pokazali nepraktičnima za ribolov na većim dubinama i s dužim predvezima. Kod izvlačenja pribora sa dubine preko 50 metara s olovnicom od 80 i više grama, ovi kratki štapovi bez obzira na kvalitetu izrade neugodno vibriraju nepotrebno zamarajući ribolovca. Nasuprot tome, izvrsnima su se pokazali u lignjolovu ili lakoj panuli.
Za ribolov bijele ribe puno praktičnijima su se pokazali teleskopski modeli s osjetljivim izmjenjivim vrhovima. Zbog teleskopske konstrukcije skladištenje i na manjim brodovima ne predstavlja problem, a zahvaljujući dužini mogu s lakoćom kompenzirati dužinu predveza. Dužina štapova namijenjenih ovakvom ribolovu kreće se od 2,70 do 4,50 metara, sve u zavisnosti od sklonosti ribolovca. S ovako dugim štapovima lako se manevrira i kad je u pitanju ‘nervoznija’ lovina poput šaruna ili palamide pri čemu su vibracije pri izvlačenju pribora svedene na minimum. Akcija ovih štapova treba biti vršna kako bi se moglo pravovremeno reagirati s tim da kod većih opterećenja moraju imati progresivnu savitljivost. Pokušaji bijega i snažni trzaji veće lovine uglavnom se kompenziraju dobro podešenom rolom tako da je savitljivost štapa kao element koji koristimo pri zamaranju ipak na drugom mjestu.
Klasični parabolici poput feedera u ovakvom ribolovu nisu primjereni jer s njima ne možemo pružiti trenutnu kontru koja je u ovakvom ribolovu ključna. Nasuprot tome feederi su savršeni za ribolov u kojem lovinu treba zamarati opružnom silo štapa.
Role za ovakav način ribolova trebaju imati snažan i pouzdan prijenos i jaku finopodesivu kočnicu. Kapacitet rola se kreće od modela 30 namijenjenih ribolovu na plićim terenima do onih najvećih 80 i više namijenjenima ribolovu na dubinama od 120 i više metara. Mnogi će se za ribolov na tako velikim dubinama odlučiti za multiplikatore, no gušt koji može pružiti dobra stacionarna rola uvijek je iznad najkvalitetnijeg multiplikatora.
Neki modeli rola uopće nemaju preklopnu oprugu već samo roler što je u ovakvom ribolovu zapravo sasvim razumljivo. Postupak spuštanja pribora u more je olakšan, a podizanje nije nikakav problem.
Ručica role mora biti jaka i ergonomski oblikovana koko ne bi nepotrebno zamarala ribolovca.
Važno je da rola dobro slaže strunu jer prilikom izvlačenja ribe ili čak i neopterećenog sistema s velike dubine lako dolazi do usijecanja plićih namotaja u one dublje što strunu oštećuje i naravno, prije ili kasnije dovodi do mršenja.