RIBOLOVNI PRIBOR – ROLE

Kako birate rolu za ribolov? Jesu li veličina i cijena jedini presudni detalji?

Boris Bulić

Broj ležajeva je jedna od stavki koju ne bismo smjeli ignorirati. Mnogi proizvođači rola na jeftinije modele umjesto ležajeva postavljaju piksne, prstenasta ležišta izrađena uglavnom od teflona koja u principu jesu čvrsta i relativno dugovječna uporišta, no kvalitetom, trajnošću i nosivošću su ipak daleko ispod pravih ležajeva. Broj ležajeva ovisi o kvaliteti izrade i tipu role, no, generalno gledano, role s manje od tri ležaja možemo smatrati jednosezonskim proizvodima.



Prilikom kupovine role treba obratiti pažnju na nekoliko ključnih detalja koji određuju temeljne karakteristike i namjenu role.


Veličina je role određena, naravno, njenom fizičkom veličinom, ali i kapacitetom kalema. Kapacitet kalema je izražen brojkama, najčešće kao razlomak, npr. 0,35mm/100m, što znači da rola može primiti 100 metara strune promjera 0,35 milimetara.


Kod nekih proizvođača je ta vrijednost izražena u librama (Lbs) i jardima (Yds) što nije teško prevesti u metrički sustav: 1 jard = 0,91 metar, a 1 libra = 0,4536 kilograma.





Premda rijetko, na pojedinim se rolama mogu naći i brojčane oznake kod kojih se prvi broj odnosi na nosivost strune izraženu u kilogramima, a drugi na kapacitet kalema izražen u metrima.


Bez obzira na brojčane vrijednosti istaknute na roli, prije tih oznaka se uvijek nalazi i mjerna jedinica na koju se odnosi brojčani zapis, npr. m/mm, kg/m ili Lbs/Yds.


Većina rola u svom nazivu sadrži i veličinu. Tako se primjerice serija Shimanovih rola Stella FD kreće od STL 1000 FD do STL 4000 FD, pri čemu je STL 1000 FD najmanji, a STL 4000 FD najveći model.


Oblik, odnosno profil kalema role za ribolov iz barke je od manjeg značaja nego kod rola za ribolov s obale. Ono što je svakako važno je da rola uredno, u pravilnim namotajima slaže strunu kako ne bi došlo do neurednog preklapanja i usijecanja prilikom namatanja pod opterećenjem.


Obavezni ležajevi bi trebali biti smješteni na obje strane pogonske osovine koja se direktno nastavlja na pogonsku ručicu, te na spoju rotora i kućišta. U pravilu se u role ugrađuju kuglični ležajevi, dok se valjkasti ili igličasti ugrađuju samo na spoju rotora i kućišta gdje imaju ulogu nepovratnog (infinite) ležaja.


Napredniji modeli imaju ležajeve i na roleru, valjčiću smještenom na ramenu preklopne opruge preko kojeg prelazi struna neposredno pred namatanje, kao i ležajeve unutar kućišta gdje god postoji potreba za osloncem osovine.


Kao i u većini drugih detalja, i u ovom segmentu Shimano drži vrh. Tako primjerice njihov spomenuti model Stella FD ima čak 17 ugrađenih ležajeva! Osim toga Shimano je jedina tvrtka koja proizvodi vlastite infinite valjkaste ležajeve.