Osnovna karakteristika fluorokarbona je njihova nevidljivost koju imaju zahvaljujući istom koeficijentu loma svjetlosti koji ima i more. Upravo stoga tek nakon potapanja postaju nevidljivi. Najsuvremenije inačice imaju i istu specifičnu težinu čime ostvaruju neutralan uzgon…
povezane vijesti
- Jeste li ikada pokušali loviti brancina á volo? Ako niste, sada je pravo vrijeme za to
- Iznenađenje shore jigginga. Kad je već namjeravao odustati, zubatac mu u propadanju pokupio varalicu
- Koristite li svjetlo dok lovite lignje? Postoji puno načina za svijetljenje s tim da je najbolje rješenje definitivno potopivi feral
Fluorokarbonske su strune već dugo vremena sastavni dio većine ribolovnih kutija. Malo je ribolovaca koji ne koriste ovu magičnu strunu koja potapanjem postaje nevidljiva no još je manje onih koji ih uistinu razlikuju po karakteristikama. Osnovna razlika po kojoj se većina ribolovaca rukovodi prilikom kupovine fluorokarbonskih struna je njihova razvikanost i cijena. Tako će najveći broj natjecatelja mahom pokupovati istu marku fluorokarbona, dok će ekipa iz kvarta ili s rive kupiti ‘onaj najjeftiniji, a isto dobar’. U prvom je slučaju prevagu odnijela razvikanost, a u drugom cijena.
Istina, razvikani fluorokarboni nisu bez veze razvikani. Rezultati koje natjecatelji postižu s određenom strunom su svakako respektabilni, no nikako ne možemo reći da je samo struna zaslužna za njihov uspjeh, bez obzira kako se zvala i kakve karakteristike imala.
No kruto se držati pravila koje je postavio netko drugi, biti jednoobrazan i ne stremiti promjenama, jedne su od najvećih grešaka koje možemo napraviti u ribolovu.
Osnovna karakteristika fluorokarbona je njihova nevidljivost koju imaju zahvaljujući istom koeficijentu loma svjetlosti koji ima i more. Upravo stoga tek nakon potapanja postaju nevidljivi. Najsuvremenije inačice imaju i istu specifičnu težinu čime ostvaruju neutralan uzgon, odnosno niti tonu, niti isplivavaju. I mada je izvorni fluorokarbon prozirno mliječno bijele boje pojedine ga tvrtke bojaju. Tako možemo naići na fluorokarbone zelenkaste, narančaste ili boje dima.
No pored velike prednosti koju imaju zahvaljujući standardnoj nevidljivosti fluorokarboni su za razliku od najlonskih monofila znatno krući i upravo stoga i manje nosivi. Njihova polimerska struktura ne podnosi naprezanja koja su običnim najlonskim monofilima često tek polovica linearne nosivosti.
Nosivost na čvoru je pak posebna priča. Fluorokarboni se zbog svoje krtosti ne mogu vezati bilo kako. Kod klasičnih udičarskih čvorova česta su preklapanja i savijanja strune pod oštrim kutevima koji su za fluorokarbon nepodnošljivi.
Upravo zato čvorovi za fluorokarbone moraju imati mekana i široka uporišta kako ne bi došlo do neželjenog pucanja.