RIBARSKI ČVOROVI

Kakav čvor koristite za spoj strune i zogulina? Možda vam ove upute budu od pomoći

Boris Bulić

Za razliku od većine drugih čvorova, iz palomara se upredenica neće izvući ni kod najvećih naprezanja. Idealan je za vezivanje spojnog zogulina, spojne kopče, varalice ili bilo kojeg drugog elementa kojeg treba vezati fiksnim čvorom.



Premda postoji cijela šuma najraznovrsnijih čvorova koji se mogu primijeniti u slaganju varaličarskih montaža, u praksi se koristi tek nekoliko osnovnih. Razlog takvoj selektivnosti leži prvenstveno u njihovoj jednostavnosti i provjerenoj pouzdanosti.


Tako se u obalnom varaličarenju za spoj predveza i varalice najčešće koriste palomar, rapala čvor  i clinch knot.


Palomar čvor je zbog svoje jednostavnosti i nosivosti pogotovo kod vezivanja upredenica posebno omiljen. Naime, za razliku od većine drugih čvorova, iz palomara se upredenica neće izvući ni kod najvećih naprezanja. Idealan je za vezivanje spojnog zogulina, spojne kopče, varalice ili bilo kojeg drugog elementa kojeg treba vezati fiksnim čvorom.





Presavijenu i udvojenu strunu treba provući kroz ‘oko’ predmeta koji vezujemo. U ovom slučaju to je oko zogulina s kopčom.



S provučenim i udvojenim krajem strune formira se mrtvi čvor koji se ne zateže.



Zogulin s kopčom se provlači kroz završni dio polupetlje istovremeno pridržavajući živi kraj da se ne bi izvukao iz nezategnutog čvora.



Čvor je potrebno postepeno zategnuti tako da se svi omoti strune uredno poslože, nakon čega se višak odreže dva milimetra od čvora.