RIBLJE VRSTE

Jeste li znali da su arbuni kraći od 15 centimetara u zakonskoj zaštiti? Evo još nekoliko detalja o ovoj vrlo često lovljenoj vrsti

Boris Bulić

Arbun je protandrični dvospolac što znači da prvi dio života, točnije prve dvije i pol do tri godine, provodi kao mužjak da bi, nakon što dosegne 17 centimetara dužine, transformacijom promijenio spol. Spolnu zrelost postiže s dosegnutih 13 do 14 centimetara dužine.



Arbun (Pagellus erythrinus, Linnaeus, 1758) je riba iz obitelji ljuskavki (Sparidae). Ribun, fag, rumenac, fravulin, marelić, rombun su neki od mnogobrojnih narodnih naziva koji prate ovu ribu. Arbun naraste do 60 centimetara dužine, a bude težak do 3,3 kilograma. Najčešće se, ipak, love primjerci teški oko 0,10 kilograma.


Poput većine ljuskavki i arbun ima ovalno, bočno spljošteno tijelo. Peraje su mu skladno raspoređene i dobro razvijene, s tim da je repna peraja nešto jača od ostalih, ali izgledom ne remeti proporciju. Ima oveću glavu na kojoj se ističu krupne i sjajne oči. Cijelo tijelo mu je pokriveno osrednje velikim ljuskama, a bočna crta je vidljiva cijelom dužinom. Boja mu intenzitetom može varirati od blijedoružičaste do mesnocrvene. Netom ulovljen, često bude poprečno tamnije crveno isprugan, po gornjoj strani tijela posut rijetkim, iskričavim azurnoplavim pjegicama. Po boku je srebrnkast, a po trbuhu bijel. Ostavlja dojam elegantne i vitke ribe.





Peraje su mu jake i solidno razvijene, tako da može u kratkom vremenu postići veliko ubrzanje što je neophodno za preživljavanje u moru. Ipak, kao vrsta koja je životno vezana uz morsko dno, nije plivač na duge staze.


Arbuna nalazimo po cijelom Jadranu, od 10 do 180 metara dubine, nad pjeskovito-ljušturastim i pjeskovito-muljevitim dnom bogatim spužvama i bodljikašima. Rado se zadržava i nad livadama rudića (Vidalia sp), a čest je i na brakovima gdje se okuplja u jatima. Voli kanalska područja i blizinu obale, a ne smeta mu ni niži salinitet, pa ga nalazimo i u Novigradskom i Karinskom moru, Šibenskoj luci i drugim sličnim, bočatim područjima. Najbrojniji je na sjevernim obalama Pelješca, ali i oko Rovinja, po svim zaljevima Istre, oko sjevernog rta Planke, Oliba, Mauna, i Silbe te oko Šibenika i Zadra.


Arbun je riba dna i u potpunosti pripada životnoj zajednici bentosa. Hrani se uglavnom crvima, rakovima i ribama.



Protandrični je dvospolac što znači da prvi dio života, točnije prve dvije i pol do tri godine, provodi kao mužjak da bi, nakon što dosegne 17 centimetara dužine, transformacijom promijenio spol. Spolnu zrelost postiže s dosegnutih 13 do 14 centimetara dužine. Mrijesti se od kraja proljeća do sredine ljeta. Premda je tipična bentoska vrsta, jaja su mu prepuštena pelagijalu.


Arbun često, protiv svoje volje, nosi na glavi, leđima ili u ustima malog parazitskog račića izopoda, tzv. riblju uš.


Važno je napomenuti da zakon nalaže puštanje nedoraslih primjeraka do 15 centimetara dužine. Takve, ali i one veće ukoliko ih nemate namjeru zadržati, što bezbolnije oslobodite udica i pustite u more.