BIOLOGIJA ŠKOLJKAŠA

Jeste li znali da neke školjke više puta tijekom života mijenjaju spol?

Boris Bulić

Neke vrste, u zavisnosti od temperature mora, više puta tijekom svog života mijenjaju spol, transformirajući se iz mužjaka u ženke, odnosno iz ženki u mužjake kakav je slučaj s kamenicama. No općenito, u većini slučajeva ženka, tek na podražaj izlučenog sjemena mužjaka, preko izvodnog sifona izbacuje jajašca u more…



Školjkaši su uglavnom odvojenog spola i razmnožavaju se spolno, vanjskom oplodnjom. Tek malobrojne vrste imaju istovremeno obilježja oba spola, dok su kod nekih školjkaša koji su inače jasno odvojenog spola uočeni i zabilježeni slučajevi protandričnog hermafroditizma. Takve jedinke prvi dio života provode kao mužjaci nakon čega se transformacijom preobražuju u ženke.


Neke vrste, u zavisnosti od temperature mora, više puta tijekom svog života mijenjaju spol, transformirajući se iz mužjaka u ženke, odnosno iz ženki u mužjake (Ostreidae).


Općenito, u većini slučajeva ženka, tek na podražaj izlučenog sjemena mužjaka, preko izvodnog sifona izbacuje jajašca u more, no kod nekih vrsta ženka kroz sifon usisava sjeme, tako da do oplodnje dolazi unutar plaštene šupljine.




U kratkom periodu nakon oplodnje, već nakon nekoliko sati do nekoliko dana, iz oplođenih se jaja izvaljuju plivajuće planktonske larve trochophore. Na nekima se postepeno razvijaju embrionalne ljušturice (protokonh), no neke ih već po izvaljivanju imaju.


U sljedećoj fazi larve nošene morskim strujama se postepeno razvijaju u stadij veliger kada dovoljno otežale padaju na dno, te nakon metamorfoze nastavljaju život kao juvenilarne, ali sada već potpuno razvijene jedinke.


Većina je školjki vrlo reproduktivna. Tako primjerice dagnja u mrijestu koji se odvija više puta tijekom godine u more izbaci između 5 i 25 milijuna jajašaca.