RIBLJE VRSTE - LOKARDA

Jeste li znali da lokarda može biti teža od kilograma?

Boris Bulić

Lokarda je u Jadranu brojna vrsta, te je kao takva na meti svih morskih grabežljivaca uključujući i nas, profesionalne ribare i sportske ili rekreativne ribolovce. U privrednom se ribolovu lokarde ponajviše love plivaricama, pri čemu se tako izlovljavaju uglavnom kompletna jata.



Lokarda (Scomber japonicus, Houttuyn, 1782) je riba iz obitelji skušovki (Scombridae). Može narasti do 45 centimetara dužine pri čemu postiže težinu od 1,10 kilograma.


Tijelo joj je hidrodinamično građeno, s pravilno raspoređenim, ali osrednje razvijenim perajama. Ima izduljenu i šiljatu glavu s velikim ustima koja kriju sitne i oštre zuba. Oko joj je prekriveno izduljenom staklovinom zbog čega se doima većim. Koža joj je zaštićena sitnom krljušti, dok je bočna crta vidljiva cijelom dužinom. S gornje je strane modrikasto-zelenkasta s tamnim prugicama, iznad grudne peraje do glave mrežastog uzorka, a s trbušne srebrnkasto-bijela s nejasnim sivkastim mrljicama.


Lokarda je tipična pelagička riba, potpuno neovisna o tipu dna. Srećemo je duž cijelog Jadrana, no nikada dublje od 200 metara. Najbrojnija je oko pučinskih otoka, Palagruže, Biševa i Jabuke. Na pučinskim je brakovima nalazimo u snažnim kurentima. Početkom proljeća se približava samoj obali.




Mrijest se odvija krajem ljeta i početkom jeseni.


Lokarda je u Jadranu brojna vrsta, te je kao takva na meti svih morskih grabežljivaca uključujući i nas, profesionalne ribare i sportske ili rekreativne ribolovce. U privrednom se ribolovu lokarde ponajviše love plivaricama, pri čemu se tako izlovljavaju uglavnom kompletna jata. U sportskom se pak ribolovu lokarda najčešće lovi varalicama i udicama, koje su zbog dinamičnog doživljaja najkorišteniji alati u lovu lokardi.