DRHTULJA

Jeste li znali da drhtulja može proizvesti strujni udar jačine i do 300 volti?

Boris Bulić

Na koji god način ulovili drhtulju, pri oslobađanju od udice treba biti vrlo oprezan zbog strujnih udara. Iako se pri svakom sljedećem pražnjenju intenzitet i snaga smanjuju, ni oni najslabiji udari nisu zanemarivi.



Drhtulja i njena sposobnost elektropražnjenja je bila poznata i starim narodima tako da su Rimljani električnom udaru ove ribe pripisivali iscjeliteljska svojstva. Ljude oboljele od kostobolje spuštali bi u bazen sa drhtuljama. Nakon takvog tretmana oboljelog najvjerojatnije više ne bi boljele kosti jer ih ne bi ni osjećao no to je definitivno bio jedan od prvih koraka elekrostimulacije.


A električni organi ove ribe su sastavljeni od stotinjak šesterokutnih mini-baterija koje čini niz međusobno izoliranih pločica, što zapravo nije ništa drugo doli prirodni kondenzator. Posebno je zanimljivo da drhtulja pored refleksnog pražnjenja može i svjesno djelovati na električne organe i proizvoditi električnu struju kad god njoj to odgovara.


Žive drhtulje nije pametno dirati golim rukama


Ugibanjem drhtulja ne prestaje biti opasna, jer su električni organi još neko vrijeme sposobni zadržavati i pri dodiru oslobađati električnu struju.




Najviše se drhtulja ulovi mrežama u koje slučajno zalutaju, te ostima pod sviću no dosta se često nađu i kao lovina na parangalima.


No na koji je god način ulovili, pri oslobađanju od udice treba biti vrlo oprezan upravo zbog strujnih udara. Iako se pri svakom sljedećem pražnjenju intenzitet i snaga smanjuju, ni oni najslabiji udari nisu zanemarivi.


Premda s gastronomskog stajališta nije posebno cijenjena, mnogi je ipak rado jedu. Prilikom čišćenja treba u potpunosti odstraniti nejestive električne organe koji su parni, a koji se nalaze sa obje strane glave. Posebno je važno zbog otrovne krvi meso dobro termički obraditi.