U potrazi za ješkom možete naletjeti i na crve cjevaše koji podsjećaju na cvijeće dok svojim lepezasto raširenim lovkama i škrgama trepere iz svojih cjevolikih skloništa. Stav o njihovoj lovnosti je kod mnogih ribolovaca oprečan. Dok jedni tvrde da je izvrstan drugi ga izbjegavaju kao potpuno nelovnog…
povezane vijesti
Ribolovna industrija je na tržište dovela cijeli niz najraznovrsnijih crvolikih mamaca. Među ribolovcima, pogotovo natjecateljima, najpoznatiji su koreani i cordelle.
Oba su crva vrlo učinkovita u ribolovu svih udičarima atraktivnih vrsta. Glavna im je karakteristika velika pokretljivost nakon ješkanja, te obilato ispuštanje tjelesnih tekućina čiji miris i okus za ribe ima neodoljivu privlačnu moć. Ti se crvi na udicama dugo vremena intenzivno pomiču, titraju i trzaju što je većini riba neodoljiv poziv na hranjenje.
Od ostalih crva s kojima se u potrazi za ješkom možete sresti neizostavno ćete naletjeti i na crve cjevaše koji podsjećaju na cvijeće dok svojim lepezasto raširenim lovkama i škrgama trepere iz svojih cjevolikih skloništa. Stav o njihovoj lovnosti je kod mnogih ribolovaca oprečan. Dok jedni tvrde da je izvrstan drugi ga izbjegavaju kao potpuno nelovnog. Činjenica je da ga Talijani konzerviraju i uspješno prodaju kao ješku.
A za sve one koji su skloniji istraživanju i vlastoručnom nabavljanju ješke slijedi malo upozorenje. Zbog globalnog zatopljenja organizmi koji su donedavno živjeli isključivo u južnom Jadrana, sada nastanjuju i veći dio sjevernog Jadrana a što uključuje i vatrenog crva pas koji je naoružan oštrim i krtim čekinjama koje nakon što dospiju u kožu izazivaju ozbiljne i vrlo bolne infekcije. Budući da živi u zoni plime i oseke susret s njim je vrlo izgledan.
A budući da su ribama crvi naprosto neodoljivi, česti su slučajevi kačenja nedoraslih primjeraka kojima veličina udice i ješke u pravilu nije prepreka. Naravno takve primjerke treba svakako neozlijeđene vratiti u more. Za godinu dvije možda se ponovo sretnete s njima što će svakako biti pravi doživljaj.