Preporučena težina olovnica za obalni morski ribolov feeder štapovima je daleko ispod prosječnih deklarativnih 125 grama težine izbačaja i na moru rijetko kada prelazi 40 grama. Osnovni razlog leži u 'sporosti' ovih štapova zbog koje bi u radu s težim olovnicama dolazilo do čestog zapinjanja sistema. Osim toga, budući da su ovi štapovi u odnosu na klasične surf štapove finiji i općenito gracilniji i ostatak pribora mora biti usklađen s tom profinjenošću.
povezane vijesti
Premda izvorno namijenjeni ribolovu bijele ribe na slatkim vodama, feeder štapovi su vrlo primjenjivi i u morskom ribolovu. Ime su dobili, ne kako mnogi misle po velikoj opružnoj (feder) snazi, već po hranilicama koje se na ovim štapovima koriste kao otežanje sistema (eng. feed = hranjenje).
Ovi se štapovi proizvode u prosjeku u dužinama od oko 4 metra, a glavne se im odlike mala težina, teleskopska ili trodijelna konstrukcija, osjetljivi, kod trodijelnih izvedbi izmjenjivi, utični, vrhovi, te izrazito velika elastičnost i žilavost blanka. Zbog svega toga se u rukama iskusnijeg ribolovca u tren oka pretvaraju u efikasno oruđe kojim se lako može uloviti doslovno sva riba u dometu izbačaja koji uopće nije mali.
S feeder štapovima se ne lovi tehnikom čekanja već je ribolovac, ne ispuštajući štap iz ruku svo vrijeme ribolova aktivan. Ovakav je način ribolova najbliži klasičnom obalnom načinu lova iz ruke što je u jednu ruku spoj suvremenog i tradicionalnog ribolova. Pritom štap nije paralelan s morskom površinom već je vrhom podignut kako bi se lakše detektirao riblji potez, ali i smanjila mogućnost zadjeva na kamenitom i hridinastom dnu.
Preporučena težina olovnica za obalni morski ribolov feeder štapovima je daleko ispod prosječnih deklarativnih 125 grama težine izbačaja i na moru rijetko kada prelazi 40 grama. Osnovni razlog leži u ‘sporosti’ ovih štapova zbog koje bi u radu s težim olovnicama dolazilo do čestog zapinjanja sistema. Inače, njihova velika ‘težina izbačaja’ je idealna za zabacivanje teških hranilica koje se koriste u slatkovodnom ribolovu, a koje već nakon kraćeg boravka u vodi zbog topljenja prihrane olakšaju, omogućujući pravovremene i učinkovite kontre.
Osim toga, budući da su ovi štapovi u odnosu na klasične surf štapove finiji i općenito gracilniji i ostatak pribora mora biti usklađen s tom profinjenošću.
Tako će osnovna struna biti ne deblja od 0,30 milimetara, a predvez obavezno fluorokarbonski, promjera od 0,20 do 0,25 milimetara sa sitnijom udicom, po Mustadovoj nomenklaturi veličine 4 do 8.
Pa iako se može činiti da se s tako finim priborom riskira gubitak neke veće eventualno zakačene ribe, nije tako.
Jedna od velikih prednosti feeder štapova je upravo njegova žilavost i sposobnost da s najfinijim priborom izlazi na kraj s kapitalnim ulovima. Naravno da i sve ostalo u sistemu mora biti dobro usklađeno, od savršenih čvorova preko dobro odabrane udice, pa sve do pouzdane i dobro ugođene kočnice na roli.
Sama rola mora biti u balansu sa štapom. Idealna je manja match rola, ako lovimo na maloj udaljenosti, ili pak manji model role sa slobodnim hodom špule.