ZAŠTIĆENE VRSTE – SKLAT

Jedinstvene fotografije sklata koje su čekale 11 godina da budu objavljene!

Boris Bulić

Nekontrolirani izlov u kombinaciji sa sporim rastom, malim brojem potomaka i kasnim spolnim sazrijevanjem doveo je do toga da je opstojnost većine hrskavičnjača ugrožen. Tako su u našem moru 23 vrste strogo zaštićene, a među njima je i sklat (Squalus squatina, Linnaeus, 1758) koji je postao iznimno rijedak.



Morski psi i raže pripadaju razredu hrskavičnjača, riba koje za razliku od koštunjača imaju hrskavični kostur. Prema mišljenju nekih ihtiologa hrskavičnjače se i ne bi trebale smatrati ribama već bi se bi se zbog posebnog monofiletskog porijekla trebale svrstati u posebnu skupina morskih životinja.



Nekontrolirani izlov u kombinaciji sa sporim rastom, malim brojem potomaka i kasnim spolnim sazrijevanjem doveo je do toga da je opstojnost većine ovih organizama ugrožen.




Tako od ukupno 53 vrsta hrskavičnjača zabilježenih u našem moru, 23 vrste su strogo zaštićene. Među njima je i sklat (Squatina squatina, Linnaeus, 1758) koji je postao iznimno rijedak.


A nedavno je Društvo za podvodne sportove – Zagreb objavilo jedinstvene snimke ove ribe koju je prije 11 godina, dakle 2110. godine za vrijeme tehničkog ronjenja u Rivanjskom kanalu snimio ronilac Robert Hasija.



Sklat je bio ukopan u pijesku gdje inače boravi tijekom dana, odakle ga je prisutnost ronioca natjerala u bijeg tako da je Robert uspio napraviti nekoliko ovih jedinstvenih fotografija. Nitko od tada prisutnih ronioca do sada nisu ni bili svjesni koju su vrstu vidjeli kao ni činjenice da su možda jedini ljudi koji su ga u posljednjih 20 godina vidjeli u živo u Jadranu.


Sklat je na rubu opstanka i gotovo je nestao iz Sredozemnog mora. U Atlantiku je prisutan još samo uz Kanarsko otočje i to na ograničenom lokalitetu koje je pod najstrožom zaštitom, a koje godišnje posjećuje 3 milijuna ronioca samo da bi vidjeli ovu vrstu.