Ribolov sa stijena je uvijek avantura. No da se avantura ne bi pretvorila u problem, na vrijeme valja posložiti neke stvari i pobrinuti se da dolaskom na poziciju baš sve bude kako treba biti. To se zove planiranje i bez toga ni ne pomišljajte o odlasku u rock-fishing.
povezane vijesti
Izbor štapova za ribolov sa stijena je određen težinom i transportnom dužinom tako da su teleskopski štapovi najčešće jedini prihvatljivi. Na prvom su mjestu surf modeli koji se mogu nositi sa svim zvijerima s kojima se u rock-fishingu možemo sresti. Naravno, role ih u stopu prate.
Izbor udica, predveza i konstrukcijskih rješenja je uglavnom stvar osobnog izbora no predvezi i sistemi bi trebali biti kompletirani i složeni tako da dolaskom na poziciju mogu u najkraćem mogućem roku početi loviti. Pojedini ribolovci štapove i role nose odvojeno pa ih kompletiraju po dolasku na mjesto ribolova. Meni takav transport ostavlja torbu za štapove polupraznom, a ranac nepotrebno opterećuje, zbog čega sam skloniji kompletiranju opreme još kod kuće.
Pored klasičnih predveza u pripremi treba imati i one sa sajlicama jer su ugori redovita pojava na takvim terenima, a njihovim čeljustima ni jedan monofilni najlon ne predstavlja problem.
Također bi bilo dobro ponijeti i jedan spinnerski komplet, bilo za klasičan spinning, bilo za shore jigging.
NOĆNI RIBOLOV
Noć se ne može i ne smije dočekati bez rasvjete. U tu svrhu odličnima su se pokazale svjetiljke koje se nose na glavi. U kombinaciji s malom ručnom baterijskom svjetiljkom opremljenom također s LED-icama, dostatni su i za više noći.
Bez obzira na činjenicu da je već toplo, trebalo bi imati i ‘dugi rukav’ jer se pred zoru zna tako dobro drhturiti. Svu odjeću i obuću koju ne koristite u samom ribolovu, obavezno treba zaštititi od vlage.
Rošada pred zoru će u pravilu smočiti sve tako da će se činiti kao da je kiša padala.
Mjesto gdje ćete prespavati ona dva-tri kritična sata pokušajte smjestiti što bliže samom mjestu ribolova jer je svaka šetnja po stjenovitom terenu noću akrobatska točka koja zaslužuje aplauz.
Važno je ponijeti i jaku prostirku na koju ćete moći položiti vreću za spavanje jer bi vam se moglo dogoditi da ujutro na vreći otkrijete rupe koje niste ponijeli sa sobom.
DODATNE PREPORUKE
Od ostalih stvari koje biste trebali ponijeti sa sobom, a koje bi vam mogle uljepšati doživljaj, na prvo mjesto stavljam masku i peraje, a ako ste vješti ponesite i pušku.
Mobitel je u ovom obliku sportskog ribolova više nego dobrodošao, premda na mnogim skrovitim pozicijama nema signala za uspostavu poziva.
Ne zaboravite kremu za sunčanje sa što višim faktorom zaštite. Na stijenama u pravilu nema hlada bez obzira na doba godine. Desetak metara tankog i laganog, a jakog konopa može biti od pomoći, a čuvarica vam može sačuvati ribu od kvarenja.
Od riba se, ako je sve posloženo kako treba realno može očekivati i kapitalniji ulov, kome se na kraju krajeva svi uvijek nadamo. Krupni kantari, pici, fratri, veliki ugori, škrpine, podlanice, pa čak i zubatci, u ovakvom ribolovu nisu rijetkost.
Uvijek imajte i vrećicu u kojoj ćete ponijeti smeće koje napravite.
i još samo jedna važna stvar – nikad ne idite sami i uvijek recite barem još nekome kamo točno idete. A ako ne možete naći društvo, radije ostanite kući jer, ne zaboravite – ovakav ribolov ipak spada u ekstremne sportove.