RIBOLOVNI TERENI

Izbjegavate li pješčane plaže kao beživotne terene? Možda griješite

Boris Bulić

Sistemi za ribolov nad pješčanim dnom su brojni, pri čemu su najlovniji surferski predvezi među kojima je najkorišteniji klasični predvez s tri prame i olovnicom na kraju. Dvije su prame vezane tako da love iznad dna, dok je treća duga i lovi ispod olovnice.



Iako se pješčano dno na prvi pogled čini pustim i beživotnim, to nije tako. Vrste koje nastanjuju more nad pješčanim dnom brojne su. Ponajprije valja spomenuti tipične ribe dna. To su u prvom redu glavoči, listovi, iverci, pauci, gušteri, čače i neke vrste raža. Te su vrste životnim navikama i ishranom u potpunosti ovisne o pješčanom dnu. Većina ih se ukopava i na taj način iz zasjede vreba svoj plijen. Bojom i oblikom tijela savršeno se uklapaju u okoliš tako da ih neuvježbano oko teško može uočiti.


Od plemenitije lovine na pijesku su najbrojnije ovčice koje neumorno ruju u potrazi za hranom, a bez obzira na izostanak uobičajenih školjkaša poput daganja i kamenica, ni podlanice nisu rijetkost. Svojim snažnim vilicama pronalaze volke i druge mekušce iz površinskog sloja pijeska.


Premda nisu temeljno vezani uz pješčano dno, ni arbuni nisu rijedak ulov.




Ukoliko postoji i najmanja količina raslinja, tu ćemo pronaći špare, a uz njih i svu silu riba iz obitelji labrida. Nažalost, ove posljednje su u ribolovu na pješčanom dnu, prvenstveno zbog svoje nedoraslosti, samo smetnja.


Ribe koje ispunjavaju srednji sloj mora, ili bi bilo pravilnije reći donju trećinu vodenog stupa, mnogim su udičarima, posebno natjecateljima, vrlo zanimljive. To su ponajprije girovke – gira oštrulja i oblica, te modraci i bugve koje nerijetko formiraju velika jata koja se ponekad protežu pod samu površinu.



Od površinskih vrsta često se može naići na ciple u manjim jatima, dok iglice i brancini krstare u potrazi za neopreznim ribama. A ako je dovoljno duboko, nije isključen ni ulov većeg šaruna.


Sistemi za ribolov nad pješčanim dnom su brojni, pri čemu su najlovniji surferski predvezi među kojima je najkorišteniji klasični predvez s tri prame i olovnicom na kraju. Dvije su prame vezane tako da love iznad dna, dok je treća duga i lovi ispod olovnice.


Ješka za ribolov nad pješčanim dnom nije posebno ograničena. U principu su svi animalni mamci više nego uspješni. Ipak, prvo mjesto postoji i zauzimaju ga crvi – mali crveni crvić, koreani, cordelle, veliki crv i bibi, a odmah za njima školjkaši, u prvom redu dagnja i lakirka.


Iako je podmetač u ribolovu uglavnom neophodni dio opreme, na pješčanim se obalama većina ulova može se nasukati jednostavnim navlačenjem na suho.


Kao i u većini drugih obalnih pristupa, zora je i ovdje najizdašnija. Riba je snena i gladna, a sjene duge, što pruža stanovitu sigurnost i opuštenost koju vješti ribolovci koriste. No nažalost, taj je period jako kratak jer se sunce brzo diže, pa stoga treba što je moguće efikasnije iskoristiti svaki trenutak.


Suton je nešto slabiji od zore, dok je noć rezervirana samo za krupnije predatore kojima se najlakše može doskočiti klasičnom fermom s dugim predvezom naoružanim jednom udicom sa živom ješkom.