PRVA POMOĆ NA MORU

Imate li kutiju prve pomoći na brodu? Evo što bi trebala sadržavati

Boris Bulić

U trenutku kada elementi podivljaju, čak i najopremljenija brodica s najjačim mogućim motorom i najluksuznijom opremom postaje orahova ljuska i tada postaje jako važno znati što i kako napraviti da bi se sačuvao ljudski život koji u tim trenucima može biti na granici opstojnosti…



Premda se može smatrati da su svi ribolovci izloženi sličnim mogućim nedaćama i problemima, praksa je pokazala da to ipak nije tako. Osnovna podjela ribolovaca na ribolovce s obale i one koji ribare iz brodice podjela je koja je primjenjiva i u ovoj knjizi. Naime, moguće pogibeljne situacije kojima je izložen ribolovac u barci i onaj na obali tek se jednim dijelom preklapaju, dok je veći dio ipak potpuno različit. No zato su ribolovci iz barke i nautičari praktički izloženi istim potencijalno opasnim situacijama. Osim toga, malo je nautičara koji se nikada nisu okušali u ribolovu i koji na svom brodu nemaju barem jedan kompletiran pribor za lov ribe ili liganja.


Prostor na brodu je uvijek vrlo ograničen čime je koncentracija rizika za nastanak povreda jako velika. Da bi se dospjelo u situaciju u kojoj je potrebna medicinska pomoć, često i ne treba ništa posebno napraviti.


Ponekad i trak meduze može uzrokovati ozbiljne probleme


Naime, samo isplovljavanje na more je za nas, kao temeljno kopnena bića, uvijek potencijalno opasno. Premda pod nogama imamo palubu kao dio kopna koji smo ponijeli sa sobom, činjenica je da se otiskivanjem od obale izlažemo svim ćudljivim igrama kojima se Priroda može poigrati. U trenutku kada elementi podivljaju, čak i najopremljenija brodica s najjačim mogućim motorom i najluksuznijom opremom postaje orahova ljuska i tada postaje jako važno znati što i kako napraviti da bi se sačuvao ljudski život koji u tim trenucima može biti na granici opstojnosti. Od preventive, preko prave pomoći, do dolaska liječnika, svaki je detalj i trenutak jako važan.




Naravno, to nipošto ne znači da ne treba ploviti i loviti ribu. Dapače, to je nešto bez čega većina ‘morskih ljudi’ ne može ni zamisliti život. No da bi se u tome uistinu uživalo onako kako zahtijeva strast koja nas goni na more, potrebno je uvijek biti spreman na sve što nas na moru može zadesiti. Kada se dogodi da netko od posade dospije u situaciju da mu je potrebna pomoć, mjesta oklijevanju ne smije biti.


Dok se na kopnu neki zahtjevni i komplicirani zahvati često jednostavno odrade, na moru se ponekad i sasvim jednostavne stvari mogu jako zakomplicirati, ako ni zbog čega, a ono zbog činjenice da nas od liječnika katkad dijele milje i milje mora.


Prevencija je uvijek, pa i ovdje, osnova od koje treba poći. Pored standardne opreme za plovila koja je propisana zakonom, svakako treba na vrijeme provjeriti stanje akumulatora, razinu goriva, pitke vode kao i stanje pribora za prvu pomoć koji u slučaju potrebe moramo znati upotrijebiti.



Prema Pravilniku o minimalnim zahtjevima i uvjetima pružanja medicinske skrbi na brodovima, brodicama i jahtama kojeg propisuje Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka, kutija prve pomoći mora imati minimalno sljedeće:


Alkohol 70% 100 ml, Acetilsalicilna kiselina tbl. 20×500 mg, Paracetamol tbl. 20×500 mg,


1 x prvi zavoj 12 cm x 5 m, 1 x prvi zavoj 8 cm x 3 m, 2 x kaliko zavoj 8 cm x 5 m, 2 x kaliko zavoj 4 cm x 5 m, 2 x aluplast za opekline 80 cm x 60 cm, 10 x sterilne komprese 5 cm x 5 cm, 2 x sterilne komprese 10 cm x 20 cm, 5 x flaster 10 cm x 6 cm, 1 x Lola pore 5 cm x 9,1 m, 2 x trokutna marama 100 cm x 100 cm x 140 cm, 10 x sigurnosne igle, 1 x škare sa zaobljenim vrhom, 1 x PVC jednokratne rukavice, 1 x folija za utopljavanje 160 cm x 210 cm, 2 x zaštitna folija za davanje umjetnog disanja, 1 x specifikacija sadržaja kutije, 1 x podsjetnik za pružanje prve pomoć.