Ideja je, kako kažu, došla spontano, više s ciljem da sebi dokažem da mogu nešto napraviti što će prevariti ribu nego da od toga stvorim nekakav brend ili posao. I tako ja pravim varalice i varam ribe već nekih šest godina...
povezane vijesti
- Jeste li ikada pokušali loviti brancina á volo? Ako niste, sada je pravo vrijeme za to
- Iznenađenje shore jigginga. Kad je već namjeravao odustati, zubatac mu u propadanju pokupio varalicu
- Koristite li svjetlo dok lovite lignje? Postoji puno načina za svijetljenje s tim da je najbolje rješenje definitivno potopivi feral
Nazif Zornić proizvodi varalice za spinning i budući da se u posljednje vrijeme sve više dobrih ulova ostvaruje upravo ovim varalicama, odlučili smo popričati s Nazifom i tako otkriti kako radi svoje varalice i u čemu je tajna uspjeha.
Evo što nam je Nazif ispričao o tim svojim uspješnim i lovnim kreacijama.
– Malo je čudno i neuobičajeno da se morske varalice, točnije imitacija iglice, prave 280 kilometara od mora, upravo u Sarajevu.
A odakle mi je došla ideja, ni sam više ne znam.
Kako najčešće kažu, došla je spontano, više s ciljem da sebi dokažem da mogu nešto napraviti što će prevariti ribu nego da od toga stvorim nekakav brend ili posao – priča nam Nazif.
– I tako ja pravim varalice i varam ribe već nekih 6 godina.
Na početku je bila samo iglica od 17 centimetara da bih kasnije, vremenom, kako su tražili i duže i kraće počeo raditi iglice raznih dužina.
Trenutno radim s dužinama od 13, 15, 17, 20, 25 i 30 centimetara, a tu su i razni drugi oblici i wobbleri… – nastavlja Nazif svoju priču.
– Inače iglice i sve druge varalice radim od drveta lipe.
Zaštitu drveta radim u tri sloja tekućim celuloidom i to potapanjem, odnosno umakanjem cijele varalice.
U svakoj iglici je ugrađena i zvečka koja pomaže varalici u kretanju kroz vodu i svaka ima žičanu konstrukciju koja povezuje sve udice sa spojnim ‘okom’ tako da bi, i kad bi se varalica nekim čudom raspala, riba ostala na udicama i štapu.
Varalice radim ručno bez upotrebe kopirki ili CNC mašina, a pri testiranju svakoj varalici podešavam otežanje i balans jer ne postoje dva identična komada drveta.
Varalice oblačim, točnije bojim, auto lakovima u raznim dezenima, no unatoč šarolikosti većina varalica ima perla bijeli stomak jer je to ono što je najbitnije da riba koju lovimo vidi. Završni premaz ide u tri sloja poliuretanskog laka, također potapanjem komplet varalice. Na kraju, kad je sve gotovo, naoružavam ih BKK trokukama i tada su varalice NaZor Crafts napokon u potpunosti gotove.
I kako kažu, jedna slika vrijedi tisuću riječi pa možete pogledati galeriju slika koje vam onda možda mogu predočiti na neki način što su moje varalice i kako love – ispričao nam je to Nazif Zornić.